Thursday Results

Super Nationals

IMCA Modifieds

A-Main 01 — 1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Wade Cross, Phillips, Neb.; 3. Brian Irvine, Oelwein; 4. Justin Auringer, Waterloo; 5. Troy Cordes, Dunkerton; 6. Adam Larson, Ankeny; 7. Tyler Droste, Waterloo; 8. Craig Reetz, Dunlap; 9. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 10. Cory Davis, Eunice, N.M; 11. Mike VanGenderen, Newton; 12. Jay Matthias, Green Bay, Wis; 13. Richie Gustin, Gilman; 14. Chase Allen, Midlothian, Texas; 15. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 16. Clint Homan, Bellevue, Neb.; 17. Clint Wendel, Mason City; 18. Bob Moore, Sioux City; 19. Tyler Heetland, Bancroft; 20. Brian Schmitt, Wall Lake; 21. Robert Avery, Des Moines; 22. Kaleb Bentley, Fairbank; 23. Harvey Vande Weerd, Alton; 24. MCDANIEL RANDY, Olivehurst, Calif.; 25. Rich Lewerke, Mason City; 26. Matthew Kiner, Aurora, Neb.; 27. Brian Knoell, Falun, Kan.; 28. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 29. Brandon Rothzen, Gladstone, Ill.; 30. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif..

A-Main 02 — 1. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 2. Aaron Turnbull, Estevan, SK; 3. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 4. William Gould, Calera, Okla.; 5. Jeremy Mills, Garner; 6. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 7. Ryan Ruter, Kanawha; 8. Nick Deal, Walnut; 9. Josh McGaha, Abilene, Texas; 10. Stormy Scott, Arroyo Hondo, N.M; 11. Eric Dailey, Armstrong; 12. Jonathan Snyder, Ames; 13. Paul Stone, Winton, Calif.; 14. Jason Snyder, Dunkerton; 15. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 16. Russ Dickerson, Boone; 17. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 18. Greg Cox, Kellogg; 19. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 20. Riley Simmons, Susanville, Calif.; 21. Levi Nielsen, Waterloo; 22. Mike Lineberry, Fremont, Neb.; 23. Keith Lamphere, Monroeton, Pa.; 24. John Parmeley, Phoenix, Ariz.; 25. Dillon Pike, Waxahachie, Texas; 26. Shane DeMey, Dennison; 27. Peyton Taylor, Batesville, Ark.; 28. Eric Mahlik, Green Bay, Wis; 29. Ron Pope, Mason City; 30. Scott Hogan, Vinton.

B-Main 01 — 1. Travis Hagen, Williston, N.D.; 2. Joe Docekal, Dysart; 3. Jim Peeler, Trimble, Mo.; 4. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 5. Jesse Sobbing, Malvern; 6. Jason Murray, Hartford; 7. Mark Elliott, Webster City; 8. Josh Long, Little Suamico, Wis; 9. Matthew Meinecke, Madrid; 10. Jeff Kohn, Sheridan, Mich.; 11. Jim Thies, Mapleton; 12. Rod McDonald, Manchester; 13. Jeff Stephens, Arion; 14. John Shoptaw, Mena, Ark.; 15. Tommy Belmer, Denver; 16. Jeff Berens, Sioux City; 17. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 18. Plath Robert, Barnesville, Minn.; 19. Jeremy Zorn, Russell, Kan.; 20. Brad Smith, Columbia Cr Rds, Pa..

B-Main 02 — 1. Kelly Shryock, Fertile; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Jay Noteboom, Hinton; 4. Robert Marsh, Salinas, Calif.; 5. Josh Truman, Indianola; 6. Randy Havlik, Ankeny; 7. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 8. Lance Mari, Imperial, Calif.; 9. Ed Turnbull, Estevan, SK, ; 10. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 11. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 12. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 13. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 14. Chad Ten Naple, Sioux City; 15. J.J. Scott, Iowa City; 16. Bruce Nelson, Turlock, Calif.; 17. Colby Heishman, Brooklyn; 18. Tony Hilgenberg, Waukee; 19. Tony Cox, Boone; 20. Lance Arneson, Abrams, Wis.

B-Main 03 — 1. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 2. Justin O’Brien, West Union; 3. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 4. Jared Hansen, Audubon; 5. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 6. Jason Seegmiller, Dubuque; 7. James Reichart, Lorimor; 8. Tom Berry, Jr, Medford, Ore.; 9. Ronn Lauritzen, Jesup; 10. Mark Schafman, Edwardsville, Kan.; 11. David Goode, Sr, Copperas Cove, Texas; 12. Scott Davis, Madrid; 13. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 14. Kenneth Buck, Canton, Pa.; 15. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 16. Jesse Rogotzke, Sanborn, Minn.; 17. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 18. Dana Dankert, Columbus, Neb.; 19. Justin Sackett, Pierson; 20. Jim Lynch, Bloomfield.

B-Main 04 — 1. John Logue, Jr., Boone; 2. Drew Christianson, Minot, N.D.; 3. Josh Gilman, Earlham; 4. Tim Murty, Tama; 5. Rob Vanmil, Barnesville, Minn.; 6. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 7. Tim Ward, Chandler, Ariz.; 8. Cayden Carter, Oskaloosa; 9. Mike Mashl, DePere, Wis; 10. Mark Norris, Searcy, Ark.; 11. Scott Drake, Joplin, Mo.; 12. Jake Bowman, Maquoketa; 13. VANDERMARK GARY, Lowell, Mich.; 14. Mitchell Hunt, Greenville, Mich.; 15. Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; 16. Greg Gretz, Kewaunee, Wis; 17. Yancy Shepard, Smithville, Mo.; 18. Eric Center, Mesa, Ariz.; 19. R J Merchant, Sioux City; 20. Darren Huntley, Ogden.

B-Main 05 — 1. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 2. David Brown, Kellogg; 3. Charley Brown, Maxwell, Neb.; 4. Cody Leonard, Sinton, Texas; 5. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 6. Stone Caleb, Lovington, N.M; 7. Ryan Maitland, Waterloo; 8. Beau Kaplan, Ankeny; 9. Loren Pesicka, Jr., Burt; 10. Josh Beaulieu, Bemidji, Minn.; 11. Zane DeVilbiss, Farmington, N.M; 12. Link Nick, Rolla, Kan.; 13. Cole Ferguson, Dexter; 14. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 15. Todd VanEaton, Orient; 16. Glenn Tyson III, Council Bluffs; 17. Cody Albers, Wellsburg; 18. Dean Abbey, Roanoke, Texas; 19. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 20. Todd Wilson, Spickard, Mo.

B-Main 06 — 1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 2. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 3. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 4. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 5. Jesse Hoeft, Forest City; 6. Keith White, Little River, Texas; 7. Brandon Beckendorf, Danube, Minn.; 8. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 9. Pat Graham, Ames; 10. Chris Sieweke, Santa Rosa, Calif.; 11. David Goode, Jr, Copperas Cove, Texas; 12. Ed Thomas, Waterloo; 13. Curtis Cook, Conway, Ark.; 14. Mike Tanner, Smithville, Mo.; 15. Dustin Smith, Lake City; 16. Mark Griffin, Canton, Pa.; 17. Rogers Ty, Somerton, Ariz.; 18. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; 19. Cody Grabbe, Yuma, Ariz.; 20. Shawn Bearce, Hinton.

Heat 01 — 1. Brian Schmitt, Wall Lake; 2. Kaleb Bentley, Fairbank; 3. Jim Peeler, Trimble, Mo.; 4. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 5. Plath Robert, Barnesville, Minn.; 6. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 7. Eric Elliott, Boone; 8. Steven Bowers, Jr., Topeka, Kan.; 9. Nate Caruth, Ames.

Heat 02 — 1. Lucas Schott, Chatfield, Minn.; 2. Terry Hurt, Omaha, Neb.; 3. Joe Docekal, Dysart; 4. Jason Murray, Hartford; 5. Jeremy Zorn, Russell, Kan.; 6. Jim Thies, Mapleton; 7. Streeter Jeff, Chowchilla, Calif.; 8. Gearhart Cody, Turpin, Okla.; 9. Anthony Roth, Columbus, Neb..

Heat 03 — 1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Adam Larson, Ankeny; 3. Travis Hagen, Williston, N.D.; 4. Jeff Stephens, Arion; 5. Brad Smith, Columbia Cr Rds, Pa.; 6. Tommy Belmer, Denver; 7. Larry Hall, Rochester, Minn.; 8. Mike Jergens, Plover; 9. J.C. Parmeley, Phoenix, Ariz..

Heat 04 — 1. Justin Auringer, Waterloo; 2. Clint Homan, Bellevue, Neb.; 3. Josh Long, Little Suamico, Wis; 4. Jesse Sobbing, Malvern; 5. Rod McDonald, Manchester; 6. Mark Elliott, Webster City; 7. Tom Charles, Basehor, Kan.; 8. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 9. Daniell Loggins, Sioux City.

Heat 05 — 1. Craig Reetz, Dunlap; 2. Tyler Heetland, Bancroft; 3. Jeff Kohn, Sheridan, Mich.; 4. John Shoptaw, Mena, Ark.; 5. Matthew Meinecke, Madrid; 6. Jeff Berens, Sioux City; 7. Jason Morehouse, Evansdale; 8. Kyle Brown, State Center; 9. Jason Wolla, Ray, N.D..

Heat 06 — 1. Robert Avery, Des Moines; 2. Troy Cordes, Dunkerton; 3. Todd Shute, Des Moines; 4. Tony Hilgenberg, Waukee; 5. Bruce Nelson, Turlock, Calif.; 6. Chad Ten Naple, Sioux City; 7. Joe Spillman, Austin, Texas; 8. Andrew Smith, Rogersville, Mo.; 9. Jason Benjamin, Towanda, Pa..

Heat 07 — 1. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; 2. Tyler Droste, Waterloo; 3. Kelly Shryock, Fertile; 4. Randy Havlik, Ankeny; 5. Lance Mari, Imperial, Calif.; 6. Colby Heishman, Brooklyn; 7. Scott Simatovich, State Center; 8. Glen Thompson, Longdale, Okla.; 9. Scotty Bough, Nevada, Mo..

Heat 08 — 1. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 2. Brian Knoell, Falun, Kan.; 3. Robert Marsh, Salinas, Calif.; 4. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 5. Tony Cox, Boone; 6. Lance Arneson, Abrams, Wis; 7. Darin Leonard, Sinton, Texas; 8. Terry Berg, Sioux City; 9. Ward Billy, Cobleskill, N.Y..

Heat 09 — 1. Brandon Rothzen, Gladstone, Ill.; 2. Cory Davis, Eunice, N.M; 3. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 4. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 5. Ed Turnbull, Estevan, SK, ; 6. J.J. Scott, Iowa City; 7. David Schuster, Waterville, Minn.; 8. LOVERUDE, TRENT, New Ulm, Minn.; 9. David Pries, Medaryville, Ind..

Heat 10 — 1. Clint Wendel, Mason City; 2. Richie Gustin, Gilman; 3. Jay Noteboom, Hinton; 4. Josh Truman, Indianola; 5. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 6. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 7. Corey Lagroon, Salina, Kan.; 8. Brandon Long, Little Suamico, Wis; 9. Scott Olson, Blairsburg.

Heat 11 — 1. Bob Moore, Sioux City; 2. Chase Allen, Midlothian, Texas; 3. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 4. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 5. Mark Schafman, Edwardsville, Kan.; 6. Ronn Lauritzen, Jesup; 7. John Gober, Poolville, Texas; 8. Kyle Rohleder, Wa Keeney, Kan.; 9. Tim Watts, Beloit, Kan..

Heat 12 — 1. Wade Cross, Phillips, Neb.; 2. Harvey Vande Weerd, Alton; 3. Jared Hansen, Audubon; 4. James Reichart, Lorimor; 5. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 6. Scott Davis, Madrid; 7. Jason Schneiders, Sioux City; 8. Jim Mathieson, Sioux City; 9. Streeter Stephen, Chowchilla, Calif..

Heat 13 — 1. Rich Lewerke, Mason City; 2. Jay Matthias, Green Bay, Wis; 3. Justin O’Brien, West Union; 4. David Goode, Sr, Copperas Cove, Texas; 5. Jim Lynch, Bloomfield; 6. Dana Dankert, Columbus, Neb.; 7. Jason Sartain, Royce City, Texas; 8. Jimmy Gustin, Marshalltown; 9. Ashley Schaaf, Lincoln, Neb..

Heat 14 — 1. MCDANIEL RANDY, Olivehurst, Calif.; 2. Brian Irvine, Oelwein; 3. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 4. Kenneth Buck, Canton, Pa.; 5. Tom Berry, Jr, Medford, Ore.; 6. Jesse Rogotzke, Sanborn, Minn.; 7. Dennis Betzer, Central City; 8. Brandon Brinton, Ames; 9. Clark Chris, Jackson, Wyo..

Heat 15 — 1. Mike VanGenderen, Newton; 2. Matthew Kiner, Aurora, Neb.; 3. Jason Seegmiller, Dubuque; 4. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 5. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 6. Justin Sackett, Pierson; 7. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 8. Jamie Johnson, Waterloo; 9. Duane Cleveland, Olivehurst, Calif.

Heat 16 — 1. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 2. Shane DeMey, Dennison; 3. John Logue, Jr., Boone; 4. Rob Vanmil, Barnesville, Minn.; 5. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 6. Eric Center, Mesa, Ariz.; 7. Joel Bushore, Boone; 8. Nick Roberts, Des Moines; 9. Vogel Billy, West Fargo, N.D..

Heat 17 — 1. Aaron Turnbull, Estevan, SK; 2. Jonathan Snyder, Ames; 3. Drew Christianson, Minot, N.D.; 4. Tim Ward, Chandler, Ariz.; 5. Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; 6. Mitchell Hunt, Greenville, Mich.; 7. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 8. Terry Rentfro, Bettendorf; 9. Darren Schatz, Williston, N.D..

Heat 18 — 1. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 2. Dillon Pike, Waxahachie, Texas; 3. Josh Gilman, Earlham; 4. Cayden Carter, Oskaloosa; 5. Scott Drake, Joplin, Mo.; 6. VANDERMARK GARY, Lowell, Mich.; 7. Travis LaCombe, Grand Haven, Mich.; 8. Vince Ogle, Lubbock, Texas; 9. Garry Hall, Rochester, Minn..

Heat 19 — 1. Josh McGaha, Abilene, Texas; 2. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 3. Greg Gretz, Kewaunee, Wis; 4. Mike Mashl, DePere, Wis; 5. Yancy Shepard, Smithville, Mo.; 6. Jake Bowman, Maquoketa; 7. Tim Stevens, Cedar Rapids; 8. Jeremy Montgomery, Burleson, Texas; 9. Jeff Emerson, Millsap, Texas.

Heat 20 — 1. Jeremy Mills, Garner; 2. Paul Stone, Winton, Calif.; 3. Tim Murty, Tama; 4. Mark Norris, Searcy, Ark.; 5. R J Merchant, Sioux City; 6. Darren Huntley, Ogden; 7. Bryce Carey, Nashua; 8. John Digiovanni, Gilroy, Calif.; 9. Neal Debord, Amarillo, Texas.

Heat 21 — 1. Russ Dickerson, Boone; 2. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 3. Stone Caleb, Lovington, N.M; 4. Charley Brown, Maxwell, Neb.; 5. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 6. Cole Ferguson, Dexter; 7. Carter Vandenberg, Oskaloosa; 8. Jason Hickingbottom, Ogden; 9. Trey Kline, Schleswig.

Heat 22 — 1. Stormy Scott, Arroyo Hondo, N.M; 2. Peyton Taylor, Batesville, Ark.; 3. David Brown, Kellogg; 4. Ryan Maitland, Waterloo; 5. Link Nick, Rolla, Kan.; 6. Glenn Tyson III, Council Bluffs; 7. Michael Albertsen, Audubon; 8. Tom Silver, Glenwood, Minn.; 9. Ethan Dotson, Bakersfield, Calif..

Heat 23 — 1. Eric Dailey, Armstrong; 2. John Parmeley, Phoenix, Ariz.; 3. Loren Pesicka, Jr., Burt; 4. Cody Leonard, Sinton, Texas; 5. Todd VanEaton, Orient; 6. Todd Wilson, Spickard, Mo.; 7. Tony Snyder, Readlyn; 8. Devon Havlik, Iowa Falls.

Heat 24 — 1. Eric Mahlik, Green Bay, Wis; 2. Riley Simmons, Susanville, Calif.; 3. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 4. Dean Abbey, Roanoke, Texas; 5. Zane DeVilbiss, Farmington, N.M; 6. Cody Albers, Wellsburg; 7. Kent Croskey, Polk City; 8. Lloyd Henderson, Bouton.

Heat 25 — 1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Mike Lineberry, Fremont, Neb.; 3. Beau Kaplan, Ankeny; 4. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 5. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 6. Josh Beaulieu, Bemidji, Minn.; 7. Mat Hollerich, Good Thunder, Minn.; 8. Will Ward, Cobleskill, N.Y..

Heat 26 — 1. Ron Pope, Mason City; 2. Colton Osborn, Lexington, Neb.; 3. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 4. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 5. Brandon Beckendorf, Danube, Minn.; 6. Mark Griffin, Canton, Pa.; 7. Mike McCarthy, Hutto, Texas; 8. Justin Medler, Minot, N.D..

Heat 27 — 1. Scott Hogan, Vinton; 2. Jason Snyder, Dunkerton; 3. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas; 4. Keith White, Little River, Texas; 5. Chris Sieweke, Santa Rosa, Calif.; 6. Rogers Ty, Somerton, Ariz.; 7. Wayne Johnson, Minot, N.D.; 8. Josh Ruby, Lakota.

Heat 28 — 1. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 2. Nick Deal, Walnut; 3. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 4. Mike Tanner, Smithville, Mo.; 5. Dustin Smith, Lake City; 6. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 7. Dan Menk, Franklin, Minn.; 8. Richard Michael, Jr., Ischua, N.Y..

Heat 29 — 1. Ryan Ruter, Kanawha; 2. Keith Lamphere, Monroeton, Pa.; 3. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 4. Pat Graham, Ames; 5. Shawn Bearce, Hinton; 6. David Goode, Jr, Copperas Cove, Texas; 7. Johnny Scott, Arroyo Hondo, N.M; 8. Jacob Murray, Hartford.

Heat 30 — 1. Greg Cox, Kellogg; 2. Levi Nielsen, Waterloo; 3. Cody Grabbe, Yuma, Ariz.; 4. Jesse Hoeft, Forest City; 5. Ed Thomas, Waterloo; 6. Curtis Cook, Conway, Ark.; 7. Josh Rogotzke, Sanborn, Minn.; 8. Trevor Baker, Roca, Neb.

 

IMCA Stock Cars

 

A-Main 01 — 1. Heath Tulp, Britt; 2. Brandon Czarapata, Pulaski, Wis; 3. Dalton Flory, Williston, N.D.; 4. Lance Deal, Fort Dodge; 5. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 6. John Oliver Jr., Danville; 7. Joe Flory, Williston, N.D.; 8. Kevin Opheim, Mason City; 9. Jason Rogers, Selden, Kan.; 10. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 11. Jim Redmann, Lockridge; 12. Derrick Agee, Huntsville, Mo.; 13. Jason Ward, Sioux City; 14. Troy Woelber, Hull; 15. Mark Adams, Fort Worth, Texas; 16. Roger Verdoorn, Sibley; 17. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 18. Nathan Wood, Sigourney; 19. Tyler Pickett, Boxholm; 20. Dan Hanselman, Algona; 21. Jason Minnehan, Churdan; 22. Don Vis, Marshalltown; 23. Jim Hall, Jackson, Neb.; 24. Mike Stapleton, Denison; 25. Shane Paris, Muscatine; 26. Jake Masters, Graettinger; 27. Reid Keller, Webster City; 28. Todd Gereau, Sioux City; 29. Brian Blessington, Breda; 30. Jay Goosmann, Merrill.

A-Main 02 — 1. Lynn Panos, Calmar; 2. Chad Sterling, Stockton, Kan.; 3. Josh Daniels, Carlisle; 4. Wayne Gifford, Boone; 5. Stefan Sybesma, Sanborn; 6. Todd Inman, Altoona; 7. Justin Temeyer, Independence; 8. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 9. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 10. Ben Walding, Des Moines; 11. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 12. Donavon Smith, Lake City; 13. Robert Stofer, Jefferson; 14. Ned Kalis, Wells, Minn.; 15. Tony (Butch) Bass, Winterset; 16. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 17. Travis Shipman, Mason City; 18. Brad Te Grotenhuis, Orange City; 19. Lonnie Hodges, Boone; 20. David Smith, Lake City; 21. Christopher Toot, Albert Lea, Minn.; 22. Michael Jaennette, Kellogg; 23. Kyle Werkmeister, Mc Cook, Neb.; 24. Mike Pepper, Lakin, Kan.; 25. Max Hoffer, Sioux City; 26. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 27. Devin Smith, Lake City; 28. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 29. Colby Deming, Hobbs, N.M; 30. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo.

B-Main 01 — 1. Casey Woken, Norton, Kan.; 2. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 3. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 4. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 5. Jay Schmidt, Tama; 6. Colin Deming, Hobbs, N.M; 7. Jake Ludeking, Decorah; 8. Casey Greubel, Lacona; 9. James Lynch, Kahoka, Mo.; 10. Jason Davis, Norton, Kan.; 11. Gary Mattison, Lamberton, Minn.; 12. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 13. Andrew Hustead, Rutledge, Mo.; 14. Andrew Knode, Adel; 15. William Wade, San Angelo, Texas; 16. Matt Schauer, Arlington, Minn.; 17. Robert Rutherford, Norton, Kan.; 18. Ronnie Otto, Appleton, Wis; 19. Joshua Telecky, Hutchinson, Minn.; 20. Mark Patterson, Merkel, Texas.

B-Main 02 — 1. Jeff Mueller, New London; 2. Shawn Primrose, Norfolk, Neb.; 3. Jesse Brown, Nashua; 4. Jake Nelson, Williston, N.D.; 5. Cole Blake, Nashua; 6. Trent Murphy, Jefferson; 7. Shaun Bruns, Danube, Minn.; 8. Les Lundquist, Sioux City; 9. Dan Gordon, Oskaloosa; 10. Bruce Wickman, Emmetsburg; 11. Abe Huls, Carthage, Ill.; 12. Gary Goudy, Stovghton, SK, ; 13. Matt Deaton, Newton; 14. Ron Pettitt, Norfolk, Neb.; 15. Ondre Rexford, Montezuma, Kan.; 16. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 17. Tom Brumlic, Denmark, Wis; 18. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 19. Terry Cornelison, Boone; 20. Kellie Schmit, Britt.

B-Main 03 — 1. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 2. Rodney Richards, Madrid; 3. Ryan Leeman, Roland; 4. Scott Pippert, Elberon; 5. Jason York, Boone; 6. Barrett Wagoner, Colby, Kan.; 7. Dustin White, Lamesa, Texas; 8. Cory Piffer, Indianola; 9. Roger Ciesielski, Waterloo; 10. Matthew West, Kellerton; 11. Greg Andrew, Waco, Texas; 12. Chad Palmer, Renwick; 13. Paul Holschuh, Greenleaf, Wis; 14. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 15. Tyler Brauckman, Carroll; 16. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 17. Rich Pederson, Sioux City; 18. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 19. Craig Carlson, Madrid; 20. Shay Curtin, Cresco.

B-Main 04 — 1. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 2. Brandon Pruitt, Dexter; 3. Chris Palsrok, Sibley; 4. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 5. Dustin Van Horn, Atlantic; 6. Derek Moede, Casco, Wis; 7. Dave Wickman, Emmetsburg; 8. Chris Pruitt, Stuart; 9. Cody Clark, Yorktown; 10. Jerry Leary, Little Suamico, Wis; 11. Nyle Godwin, Redfield; 12. Michael Lang, Lamesa, Texas; 13. Kirk Martin, Weatherford, Texas; 14. Perry Misner, Albert, Kan.; 15. Russell Damme, Jr., Waterloo; 16. Todd Reitzler, Grinnell; 17. Andrew Altenburg, Truman, Minn.; 18. Josh Brauckman, Carroll; 19. Jeff Deal, Fort Dodge; 20. Gary Bass, Des Moines.

Heat 01 — 1. Heath Tulp, Britt; 2. Jason Ward, Sioux City; 3. Mike Stapleton, Denison; 4. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 5. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 6. Gary Mattison, Lamberton, Minn.; 7. Andrew Knode, Adel; 8. Larry Crocheck, Boone; 9. Bryan Rigsby, Topeka, Kan.; 10. Dylan Heilmann, Green Bay, Wis.

Heat 02 — 1. Shane Paris, Muscatine; 2. Joe Flory, Williston, N.D.; 3. Troy Woelber, Hull; 4. Casey Woken, Norton, Kan.; 5. Jake Ludeking, Decorah; 6. Casey Greubel, Lacona; 7. William Wade, San Angelo, Texas; 8. Robert Engelkes, Dike; 9. Michael Bruns, Olivia, Minn.; 10. Michael Sheen, Lamesa, Texas.

Heat 03 — 1. Jason Rogers, Selden, Kan.; 2. Mark Adams, Fort Worth, Texas; 3. Jay Goosmann, Merrill; 4. Dave Moriaty, Jordan, Minn.; 5. Jason Davis, Norton, Kan.; 6. Matt Schauer, Arlington, Minn.; 7. Robert Rutherford, Norton, Kan.; 8. Scott Beaureard, Brandon; 9. Joe O’Bryan, Round Rock, Texas.

Heat 04 — 1. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 2. Derrick Agee, Huntsville, Mo.; 3. Todd Gereau, Sioux City; 4. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 5. Colin Deming, Hobbs, N.M; 6. Andrew Hustead, Rutledge, Mo.; 7. James Lynch, Kahoka, Mo.; 8. Terry Pruitt, Dexter; 9. Kyle O’Mara, Indianola.

Heat 05 — 1. Dalton Flory, Williston, N.D.; 2. Don Vis, Marshalltown; 3. Roger Verdoorn, Sibley; 4. Ronnie Otto, Appleton, Wis; 5. Jay Schmidt, Tama; 6. Joshua Telecky, Hutchinson, Minn.; 7. Mark Patterson, Merkel, Texas; 8. Bryan Snell, Coon Rapids; 9. Robert Chalupa, Mc Cook, Neb..

Heat 06 — 1. Jason Minnehan, Churdan; 2. Jim Hall, Jackson, Neb.; 3. Jim Redmann, Lockridge; 4. Tom Brumlic, Denmark, Wis; 5. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 6. Terry Cornelison, Boone; 7. Trent Murphy, Jefferson; 8. Brett Suckow, Waterloo; 9. Bob Hoing, Overton, Neb..

Heat 07 — 1. Reid Keller, Webster City; 2. Dan Hanselman, Algona; 3. Brian Blessington, Breda; 4. Ron Pettitt, Norfolk, Neb.; 5. Jake Nelson, Williston, N.D.; 6. Ondre Rexford, Montezuma, Kan.; 7. Kellie Schmit, Britt; 8. Geoff Jermark, Beloit, Kan.; 9. Mike Bilyeu, Indianola.

Heat 08 — 1. Brandon Czarapata, Pulaski, Wis; 2. Jake Masters, Graettinger; 3. Jeffrey Larson, Lakefield, Minn.; 4. Jeff Mueller, New London; 5. Cole Blake, Nashua; 6. Bruce Wickman, Emmetsburg; 7. Shaun Bruns, Danube, Minn.; 8. Kevin Balmer, Garwin; 9. Rob Kubli, Milo.

Heat 09 — 1. Lance Deal, Fort Dodge; 2. Kevin Opheim, Mason City; 3. Tyler Pickett, Boxholm; 4. Les Lundquist, Sioux City; 5. Jesse Brown, Nashua; 6. Abe Huls, Carthage, Ill.; 7. Gary Goudy, Stovghton, SK, ; 8. Trevor Schmidt, Hays, Kan.; 9. Greg Keuhn, Trenton, Mo..

Heat 10 — 1. John Oliver Jr., Danville; 2. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 3. Nathan Wood, Sigourney; 4. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 5. Dan Gordon, Oskaloosa; 6. Shawn Primrose, Norfolk, Neb.; 7. Matt Deaton, Newton; 8. David Easterday, Riverdale, Neb.; 9. Chris Luloff, Independence.

Heat 11 — 1. Lynn Panos, Calmar; 2. Stefan Sybesma, Sanborn; 3. Devin Smith, Lake City; 4. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 5. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 6. Paul Holschuh, Greenleaf, Wis; 7. Matthew West, Kellerton; 8. Mike Hauenstein, Culbertson, Mont.; 9. Jason McIntyre, Colby, Kan..

Heat 12 — 1. Ben Walding, Des Moines; 2. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 3. Kyle Werkmeister, Mc Cook, Neb.; 4. Jason York, Boone; 5. Rodney Richards, Madrid; 6. Dustin White, Lamesa, Texas; 7. Shay Curtin, Cresco; 8. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 9. Blake Peeler, Trimble, Mo..

Heat 13 — 1. Brad Te Grotenhuis, Orange City; 2. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 3. Colby Deming, Hobbs, N.M; 4. Craig Carlson, Madrid; 5. Scott Pippert, Elberon; 6. Barrett Wagoner, Colby, Kan.; 7. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 8. Casey Sebastian, Cresco; 9. Travis Prochaska, Iowa Falls.

Heat 14 — 1. Chad Sterling, Stockton, Kan.; 2. Justin Temeyer, Independence; 3. Mike Pepper, Lakin, Kan.; 4. Roger Ciesielski, Waterloo; 5. Ryan Leeman, Roland; 6. Greg Andrew, Waco, Texas; 7. Rich Pederson, Sioux City; 8. Cody Frerichs, Bristow; 9. Tony Schlei, Union Grove, Wis.

Heat 15 — 1. Michael Jaennette, Kellogg; 2. Devin Snellenberger, Pulaski, Wis; 3. Tony (Butch) Bass, Winterset; 4. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 5. Cory Piffer, Indianola; 6. Chad Palmer, Renwick; 7. Tyler Brauckman, Carroll; 8. Danny Brown, Gouldbusk, Texas; 9. Josh Mroczkowski, Krakow, Wis.

Heat 16 — 1. David Smith, Lake City; 2. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 3. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 4. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 5. Todd Reitzler, Grinnell; 6. Jerry Leary, Little Suamico, Wis; 7. Michael Lang, Lamesa, Texas; 8. Jake Bruns, Vesta, Minn.; 9. Martin Wampler III, Snyder, Texas.

Heat 17 — 1. Todd Inman, Altoona; 2. Travis Shipman, Mason City; 3. Robert Stofer, Jefferson; 4. Dustin Van Horn, Atlantic; 5. Josh Brauckman, Carroll; 6. Cody Clark, Yorktown; 7. Gary Bass, Des Moines; 8. Kevin Rose, Waterloo; 9. Cary Heinen, Fort Dodge.

Heat 18 — 1. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 2. Max Hoffer, Sioux City; 3. Christopher Toot, Albert Lea, Minn.; 4. Brandon Pruitt, Dexter; 5. Jeff Deal, Fort Dodge; 6. Dave Wickman, Emmetsburg; 7. Andrew Altenburg, Truman, Minn.; 8. John Heinz, Green Bay, Wis; 9. Kyle Vanover, Beatrice, Neb..

Heat 19 — 1. Josh Daniels, Carlisle; 2. Donavon Smith, Lake City; 3. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 4. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 5. Nyle Godwin, Redfield; 6. Russell Damme, Jr., Waterloo; 7. Kirk Martin, Weatherford, Texas; 8. Kevin Parks Jr, Davenport, Neb.; 9. Dave Plowman, Omaha, Neb..

Heat 20 — 1. Wayne Gifford, Boone; 2. Lonnie Hodges, Boone; 3. Ned Kalis, Wells, Minn.; 4. Chris Palsrok, Sibley; 5. Derek Moede, Casco, Wis; 6. Chris Pruitt, Stuart; 7. Perry Misner, Albert, Kan.; 8. Casey Jones, Sioux City; 9. Norman Belew, Granger.

 

IMCA Late Models

 

A-Main 01 — 1. Jeff Aikey, Waterloo; 2. Justin Kay, Wheatland; 3. Richie Gustin, Gilman; 4. Tyler Droste, Waterloo; 5. Joel Callahan, Dubuque; 6. Jason Hahne, Webster City; 7. Josh Most, Red Oak; 8. Scott Fitzpatrick, Wheatland; 9. Joe Zrostlik, Long Grove; 10. Robert See, Webster City; 11. Ryan Dolan, Lisbon; 12. Darrel DeFrance, Marshalltown; 13. Al Johnson, Story City; 14. Charlie McKenna, Clear Lake; 15. Andy Nezworski, Buffalo; 16. Jon Passick, Waterloo; 17. Todd Malmstrom, Silvis, Ill.; 18. Curt Schroeder, Newton; 19. Todd Cooney, Des Moines; 20. Allan Hopp, Harlan; 21. Sean Johnson, Independence; 22. Greg Kastli, Waterloo; 23. LeRoy Brenner, Aledo, Ill.; 24. Corey Zeitner, Omaha,

B-Main 01 — 1. Corey Zeitner, Omaha, Neb.; 2. Jeff Aikey, Waterloo; 3. Charlie McKenna, Clear Lake; 4. Robert See, Webster City; 5. Andy Nezworski, Buffalo; 6. Ron Klein, Sherrill; 7. Ryan Griffith, Webster City; 8. Paul Nagle, Nevada; 9. Jason Rauen, Farley; 10. Greg Cox, Kellogg; 11. Tyler Bruening, Decorah.

B-Main 02 — 1. Joel Callahan, Dubuque; 2. Greg Kastli, Waterloo; 3. Jon Passick, Waterloo; 4. Jason Hahne, Webster City; 5. Ryan Dolan, Lisbon; 6. Curt Schroeder, Newton; 7. Todd Malmstrom, Silvis, Ill.; 8. Jeremy Grady, Story City; 9. Jerry King, Waterloo; 10. Ross Pierce, Sherrill.

Heat 01 — 1. Josh Most, Red Oak; 2. Scott Fitzpatrick, Wheatland; 3. Tyler Droste, Waterloo; 4. Corey Zeitner, Omaha, Neb.; 5. Robert See, Webster City; 6. Ron Klein, Sherrill; 7. Andy Nezworski, Buffalo; 8. Tyler Bruening, Decorah; 9. Paul Nagle, Nevada.

Heat 02 — 1. Justin Kay, Wheatland; 2. Darrel DeFrance, Marshalltown; 3. Todd Cooney, Des Moines; 4. Jon Passick, Waterloo; 5. Joel Callahan, Dubuque; 6. Ryan Dolan, Lisbon; 7. Jason Hahne, Webster City; 8. Todd Malmstrom, Silvis, Ill..

Heat 03 — 1. Sean Johnson, Independence; 2. Joe Zrostlik, Long Grove; 3. Richie Gustin, Gilman; 4. Jeff Aikey, Waterloo; 5. Charlie McKenna, Clear Lake; 6. Jason Rauen, Farley; 7. Greg Cox, Kellogg; 8. Ryan Griffith, Webster

Heat 04 — 1. Allan Hopp, Harlan; 2. LeRoy Brenner, Aledo, Ill.; 3. Al Johnson, Story City; 4. Greg Kastli, Waterloo; 5. Jeremy Grady, Story City; 6. Curt Schroeder, Newton; 7. Jerry King, Waterloo; 8. Ross Pierce, Sherrill.