Tuesday Results

Super Nationals

2015SNLogo

IMCA Sport Compact

A-Main 01 — 1. Nate Coopman, Mankato, Minn.; 2. Josh Barnes, Keokuk; 3. Matt Brehmer, Sobieski, Wis; 4. Ryan Walker, Wilton; 5. Ramsey Meyer, Pierce, Neb.; 6. Brandon Setser, Davenport; 7. Branson Lambert, Carthage, Ill.; 8. Scott Spellmeier, Beatrice, Neb.; 9. Cory Peters, Spencer; 10. Tyler Thompson, Sioux City; 11. Terry Blowers, Waseca, Minn.; 12. Danny Sims, Decatur, Texas; 13. Adam Gates, Marion; 14. Jake Benischek, Durant; 15. Jay DeVries, Spencer; 16. David Dembowski, Grand Island, Neb.; 17. Nathan Chandler, Norway; 18. Cody Thompson, Sioux City; 19. Lance Mielke, Norfolk, Neb.; 20. Tyler Whalen, Bellevue, Neb.; 21. Alec Stapleton, Denison; 22. Drew Johnson, Sioux City; 23. Trent Orwig, Eldon; 24. Brandon Reu, Donnellson; 25. Corey Stapleton, Denison; 26. John Gill, Marshalltown; 27. Ron Kibbe, Danville; 28. Chuck Fullencamp, West Point; 29. Tyler Fralin, Beatrice, Neb.; 30. Stephanie Forsberg, Slayton, Minn..

B-Main 01 — 1. Tyler Whalen, Bellevue, Neb.; 2. Ron Kibbe, Danville; 3. Jay DeVries, Spencer; 4. Cody Thompson, Sioux City; 5. Ryan Westmann, Saint James, Minn.; 6. Dalton Lewis, Cylinder; 7. Deb Braasch, Ute; 8. Jacob Mertz, Redfield; 9. Cody Cleghorn, Des Moines; 10. Alex Davis, Manilla; 11. Matthew Lewis, Murray, Neb.; 12. Randy Rush, Atlantic; 13. Brad Schreiner, Weeping Water, Neb.; 14. Dallas Chandler, Walford; 15. Scott Johnson, Green Bay, Wis; 16. Alan Lahr, Nicollet, Minn..

B-Main 02 — 1. Cory Peters, Spencer; 2. Brandon Reu, Donnellson; 3. Ramsey Meyer, Pierce, Neb.; 4. Terry Blowers, Waseca, Minn.; 5. Aaron Edwardson, Sioux City; 6. Mick Rykhus, Le Center, Minn.; 7. Kaytee DeVries, Spencer; 8. Oliver Monson, Clear Lake; 9. Joe Bunkofske, Armstrong; 10. Jacob Peters, Bondurant; 11. Brian Haller, Lincoln, Neb.; 12. Nick Hamlin, Garner; 13. Justin Olsen, Lincoln, Neb.; 14. Terry Romick III, Hamlin; 15. Dalton Kron, Algona; 16. Bradley Chandler, Cedar Rapids.

B-Main 03 — 1. John Gill, Marshalltown; 2. David Dembowski, Grand Island, Neb.; 3. Branson Lambert, Carthage, Ill.; 4. Tyler Fralin, Beatrice, Neb.; 5. John Girdley, Wayland; 6. Mike Brabec, Fonda; 7. Aaron Miller, Marshalltown; 8. Ed Thompson, Sioux City; 9. Brandon Ruffcorn, Donnellson; 10. Darwin Br own, Jackson, Minn.; 11. Ashelyn Moriaty, Jordan, Minn.; 12. Jason Kroeger, Manilla; 13. Kimberly Abbott, Camp Point, Ill.; 14. Luke Jackson, S. Sioux City, Neb.; 15. Nick Hogan, Fort Dodge; 16. William Michel, Muscatine.

Heat 01 — 1. Nate Coopman, Mankato, Minn.; 2. Corey Stapleton, Denison; 3. Trent Orwig, Eldon; 4. Tyler Whalen, Bellevue, Neb.; 5. Ron Kibbe, Danville; 6. Randy Rush, Atlantic; 7. Scott Johnson, Green Bay, Wis; 8. Alex Davis, Manilla; 9. Dalton Lewis, Cylinder; 10. Deb Braasch, Ute; 11. Matthew Lewis, Murray, Neb..

Heat 02 — 1. Chuck Fullencamp, West Point; 2. Scott Spellmeier, Beatrice, Neb.; 3. Matt Brehmer, Sobieski, Wis; 4. Brandon Reu, Donnellson; 5. Ramsey Meyer, Pierce, Neb.; 6. Mick Rykhus, Le Center, Minn.; 7. Joe Bunkofske, Armstrong; 8. Aaron Edwardson, Sioux City; 9. Kaytee DeVries, Spencer; 10. Oliver Monson, Clear Lake; 11. Brian Haller, Lincoln, Neb..

Heat 03 — 1. Stephanie Forsberg, Slayton, Minn.; 2. Brandon Setser, Davenport; 3. Drew Johnson, Sioux City; 4. Luke Jackson, S. Sioux City, Neb.; 5. John Gill, Marshalltown; 6. William Michel, Muscatine; 7. Branson Lambert, Carthage, Ill.; 8. Aaron Miller, Marshalltown; 9. Nick Hogan, Fort Dodge; 10. Ashelyn Moriaty, Jordan, Minn.; 11. Darwin Br own, Jackson, Minn..

Heat 04 — 1. Alec Stapleton, Denison; 2. Ryan Walker, Wilton; 3. Tyler Thompson, Sioux City; 4. Cody Cleghorn, Des Moines; 5. Dallas Chandler, Walford; 6. Jay DeVries, Spencer; 7. Brad Schreiner, Weeping Water, Neb.; 8. Ryan Westmann, Saint James, Minn.; 9. Jacob Mertz, Redfield; 10. Alan Lahr, Nicollet, Minn.; 11. Kimberly Abbott, Camp Point, Ill..

Heat 05 — 1. Jake Benischek, Durant; 2. Adam Gates, Marion; 3. Josh Barnes, Keokuk; 4. Cory Peters, Spencer; 5. Terry Blowers, Waseca, Minn.; 6. Justin Olsen, Lincoln, Neb.; 7. Nick Hamlin, Garner; 8. Jacob Peters, Bondurant; 9. Bradley Chandler, Cedar Rapids; 10. Dalton Kron, Algona; 11. Cody Thompson, Sioux City.

Heat 06 — 1. Nathan Chandler, Norway; 2. Lance Mielke, Norfolk, Neb.; 3. Danny Sims, Decatur, Texas; 4. David Dembowski, Grand Island, Neb.; 5. John Girdley, Wayland; 6. Jason Kroeger, Manilla; 7. Mike Brabec, Fonda; 8. Ed Thompson, Sioux City; 9. Tyler Fralin, Beatrice, Neb.; 10. Brandon Ruffcorn, Donnellson; 11. Terry Romick III, Hamlin.

 

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 — 1. Andrew Burg, Grimes; 2. Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; 3. Corey Madden, Avoca; 4. Jason Kohl, Missouri Valley; 5. Nathan Ballard, Marengo; 6. Andy Roller, Bellmead, Texas; 7. Eric Cross, Sa;oma, Kan.; 8. Justin Nehring, Storm Lake; 9. Jamie Songer, Ankeny; 10. Cody Gustoff, Scranton; 11. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 12. Dustin Lynch, Boone; 13. Justin Luinenburg, Reading, Minn.; 14. Andy Hick, Adel; 15. Jay Sidles, Emmetsburg; 16. Brandon Geurin, Waco, Texas; 17. Sal Hernandez, Columbus, Neb.; 18. Jack Phillips, Mitchellville; 19. Darin Johnson, Dickens; 20. Dana Brandt, Minot, N.D.; 21. Jeremy Wegner, Graettinger; 22. Sterling Sorensen, Portsmouth; 23. Jeremy Hoskinson, Norfolk, Neb.; 24. Shannon Anderson, Des Moines; 25. Jeffrey Anderson, Atlantic; 26. Andrew Borchardt, Plymouth; 27. David Castellano, Des Moines; 28. Austin Brauner, Saint Edward, Neb..

B-Main 01 — 1. Christopher Hovden, Cresco; 2. Buck Schafroth, Orient; 3. Dennis Theesfeld, Curlew; 4. Jacob Floyd, Cedar Rapids; 5. Frank Billmeier, Redwood Falls, Minn.; 6. Dellas Williams, Sioux City; 7. Tyler Hinrichs, Americus, Kan.; 8. Dan Ayers, Webster City; 9. Dustin Graham, Boone; 10. Brandon Baker, Omaha, Neb.; 11. Tyler Saathoff, Hickman, Neb.; 12. Derek Willert, Rockford; 13. A.J. Dancer, Red Rock, Texas; 14. Tiffany Bittner, Hampton, Neb..

B-Main 02 — 1. TeJay Mielke, Norfolk, Neb.; 2. Steve Larson, Decorah; 3. Zach Swanson, Waterloo; 4. Duane Wahrman, Pratt, Kan.; 5. Tommy Fose, Salina, Kan.; 6. Tyler Garst, Topeka, Kan.; 7. Andy Hoffman, Sioux City; 8. Travis Coop, Portis, Kan.; 9. Zachary Ankrum, Sioux City; 10. Kyle Davis, Hinton; 11. Charles Bartels, Lincoln, Neb.; 12. Jeff Ware, Columbus, Neb.; 13. Zac Smith, Mason City; 14. Brent Jochum, Norfolk, Neb..

B-Main 03 — 1. Rod Manthey, Norwood, Minn.; 2. Brandon Pitts, Ames; 3. Shaun Wirtz, Boone; 4. Kevin Fee, Knoxville; 5. Trevor Hudson, Jamestown, N.Y.; 6. Shay Simoneau, Damar, Kan.; 7. Tyson Overton, Carlisle; 8. Chad Legere, Ankeny; 9. Nic Kimmel, Hoskins, Neb.; 10. Stephen Doss, Boone; 11. Tyler Easterday, Lexington, Neb.; 12. Daniel Hagen, Grimes; 13. Jeremy Oliver, Chilton, Texas; 14. Jason Asbe, Hampton.

B-Main 04 — 1. Austin Luellen, Minburn; 2. Aaron Rudolph, Grand Junction; 3. Korbin Nourse, Dexter; 4. Allyn Shively, Lincoln, Neb.; 5. Mike Vogt, New Auburn, Minn.; 6. Dan Van Pay, Green Bay, Wis; 7. Matt Tiernan, Stuart; 8. Tyler Clark, Osceola; 9. Tyrel Smith, Goodland, Kan.; 10. Gina Greubel, Lacona; 11. Andrew Claus, Spencer; 12. Nathan ReFior, Sutton, Neb.; 13. Justin Wacha, Vinton; 14. Phil Lusson, Livermore.

B-Main 05 — 1. Weston Koop, Clear Lake; 2. Chanse Hollatz, Clear Lake; 3. Marc Janssen, Worthington, Minn.; 4. Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; 5. Zachary Bales, Merrill; 6. Marcus Moede, Algoma, Wis; 7. Lenny Tucker, South Sioux City, Neb.; 8. David Plumisto, Brighton, Colo.; 9. Austin Hauswirth, Laurens; 10. Matt McDonald, Scranton; 11. John Cain, Homer, Neb.; 12. Jason Purvis, Boone, IA; 13. Jordan Peters, Ankeny.

B-Main 06 — 1. Solomon Bennett, Perry; 2. Seth Janssen, Ogden; 3. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 4. Richard Shields, Jr., Copperas Cove, Texas; 5. Gary Pesicka, Burt; 6. Craig Clift, Sioux City; 7. Malik Sampson, Worthington, Minn.; 8. Curt Peters, Des Moines; 9. Marcus Kyle, Boone; 10. Matt Olson, Morton, Minn.; 11. Kyle Sidles, Algona; 12. Bryan Keeney, Nevada.

B-Main 07 — 1. Riley Raynard, Lampman, SK; 2. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 3. Ross Marshall, Johnston; 4. Josh Saunders, Newton; 5. Roger Jennings, Echo, Minn.; 6. Brian Derry, Collins; 7. Adam Lee, Salix; 8. Doug McCollough, Webster City; 9. Matt Brown, Dysart; 10. Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; 11. Merle Bass, Varina; 12. Kevin Bruck, Dunlap.

Heat 01 — 1. Jeremy Hoskinson, Norfolk, Neb.; 2. Dana Brandt, Minot, N.D.; 3. A.J. Dancer, Red Rock, Texas; 4. Christopher Hovden, Cresco; 5. Brandon Baker, Omaha, Neb.; 6. Tyler Hinrichs, Americus, Kan.; 7. Jacob Floyd, Cedar Rapids; 8. Frank Billmeier, Redwood Falls, Minn.; 9. Buck Schafroth, Orient.

Heat 02 — 1. Corey Madden, Avoca; 2. Justin Luinenburg, Reading, Minn.; 3. Tiffany Bittner, Hampton, Neb.; 4. Derek Willert, Rockford; 5. Tyler Saathoff, Hickman, Neb.; 6. Dellas Williams, Sioux City; 7. Dennis Theesfeld, Curlew; 8. Dan Ayers, Webster City; 9. Dustin Graham, Boone.

Heat 03 — 1. Jeffrey Anderson, Atlantic; 2. Justin Nehring, Storm Lake; 3. Kyle Davis, Hinton; 4. Charles Bartels, Lincoln, Neb.; 5. Andy Hoffman, Sioux City; 6. Tyler Garst, Topeka, Kan.; 7. Zach Swanson, Waterloo; 8. Duane Wahrman, Pratt, Kan.; 9. TeJay Mielke, Norfolk, Neb..

Heat 04 — 1. Jamie Songer, Ankeny; 2. Sal Hernandez, Columbus, Neb.; 3. Steve Larson, Decorah; 4. Jeff Ware, Columbus, Neb.; 5. Travis Coop, Portis, Kan.; 6. Tommy Fose, Salina, Kan.; 7. Zac Smith, Mason City; 8. Brent Jochum, Norfolk, Neb.; 9. Zachary Ankrum, Sioux City.

Heat 05 — 1. Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; 2. Eric Cross, Sa;oma, Kan.; 3. Tyson Overton, Carlisle; 4. Chad Legere, Ankeny; 5. Nic Kimmel, Hoskins, Neb.; 6. Jeremy Oliver, Chilton, Texas; 7. Jason Asbe, Hampton; 8. Tyler Easterday, Lexington, Neb.; 9. Daniel Hagen, Grimes.

Heat 06 — 1. Andy Roller, Bellmead, Texas; 2. Jack Phillips, Mitchellville; 3. Brandon Pitts, Ames; 4. Rod Manthey, Norwood, Minn.; 5. Shaun Wirtz, Boone; 6. Trevor Hudson, Jamestown, N.Y.; 7. Stephen Doss, Boone; 8. Kevin Fee, Knoxville; 9. Shay Simoneau, Damar, Kan.

Heat 07 — 1. Sterling Sorensen, Portsmouth; 2. Andy Hick, Adel; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Tyrel Smith, Goodland, Kan.; 5. Gina Greubel, Lacona; 6. Andrew Claus, Spencer; 7. Mike Vogt, New Auburn, Minn.; 8. Matt Tiernan, Stuart; 9. Phil Lusson, Livermore.

Heat 08 — 1. Jason Kohl, Missouri Valley; 2. Jeremy Wegner, Graettinger; 3. Allyn Shively, Lincoln, Neb.; 4. Korbin Nourse, Dexter; 5. Tyler Clark, Osceola; 6. Aaron Rudolph, Grand Junction; 7. Dan Van Pay, Green Bay, Wis; 8. Nathan ReFior, Sutton, Neb.; 9. Justin Wacha, Vinton.

Heat 09 — 1. Cody Gustoff, Scranton; 2. David Castellano, Des Moines; 3. Chanse Hollatz, Clear Lake; 4. Zachary Bales, Merrill; 5. Matt McDonald, Scranton; 6. Marc Janssen, Worthington, Minn.; 7. Lenny Tucker, South Sioux City, Neb.; 8. Jason Purvis, Boone, IA; 9. Jordan Peters, Ankeny.

Heat 10 — 1. Nathan Ballard, Marengo; 2. Shannon Anderson, Des Moines; 3. Weston Koop, Clear Lake; 4. Austin Hauswirth, Laurens; 5. John Cain, Homer, Neb.; 6. David Plumisto, Brighton, Colo.; 7. Marcus Moede, Algoma, Wis; 8. Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb..

Heat 11 — 1. Andrew Burg, Grimes; 2. Dustin Lynch, Boone; 3. Malik Sampson, Worthington, Minn.; 4. Seth Janssen, Ogden; 5. Solomon Bennett, Perry; 6. Craig Clift, Sioux City; 7. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 8. Bryan Keeney, Nevada.

Heat 12 — 1. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 2. Jay Sidles, Emmetsburg; 3. Curt Peters, Des Moines; 4. Marcus Kyle, Boone; 5. Richard Shields, Jr., Copperas Cove, Texas; 6. Matt Olson, Morton, Minn.; 7. Kyle Sidles, Algona; 8. Gary Pesicka, Burt.

Heat 13 — 1. Austin Brauner, Saint Edward, Neb.; 2. Andrew Borchardt, Plymouth; 3. Doug McCollough, Webster City; 4. Brian Derry, Collins; 5. Adam Lee, Salix; 6. Matt Brown, Dysart; 7. Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; 8. Merle Bass, Varina.

Heat 14 — 1. Darin Johnson, Dickens; 2. Brandon Geurin, Waco, Texas; 3. Josh Saunders, Newton; 4. Riley Raynard, Lampman, SK; 5. Ross Marshall, Johnston; 6. Roger Jennings, Echo, Minn.; 7. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 8. Kevin Bruck, Dunlap.

 

IMCA SportMods

A-Main 01 — 1. Clinton Luellen, Minburn; 2. Chad Shaw, Trimble, Mo.; 3. Arie Schouten, Blair, Neb.; 4. Randy Roberts, Boone; 5. Brayton Carter, Oskaloosa; 6. Jerry Hinton, Adel; 7. Tory Mack, Surrey, N.D.; 8. Tyler Soppe, Sherrill; 9. Dakoda Sellers, Waverly; 10. Cameron Meyer, Pierce, Neb.; 11. Jarett Franzen, Maquoketa; 12. Doug Cook, Algona; 13. Joe Feyen, Plattsmouth, Neb.; 14. Taylor Musselman, Norwalk; 15. Joshua Appel, Dodge City, Kan.; 16. Josh Larsen, Glencoe, Minn.; 17. Darin Roepke, LeMars; 18. George Nordman, Mason City; 19. Danny Dvorak, Vinton; 20. Colby Fett, Algona; 21. Cody Brill, Harrisonville, Mo.; 22. Levi Chipp, Latimer; 23. Jake Sachau, Denison; 24. Kurtis Pihl, Falun, Kan.; 25. Brenden Damon, Great Bend, Kan.; 26. Alex Zwanzinger, Nashua; 27. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 28. Rick Ringgenberg, Kelley; 29. Danny Roe, Turlock, Calif.; 30. Doug Smith, Lanesboro.

A-Main 02 — 1. Lucas Lamberies, Clintonville, Wis; 2. Nick Meyer, Whittemore; 3. Daniel Gottschalk, Ellis, Kan.; 4. James Kleinheskel, Columbus, Neb.; 5. Shawn Harker, Nebraska City, Neb.; 6. Jeff Schmuhl, Fall River, Wis; 7. Shane Swanson, Forest City; 8. Gary Dutton, Bakersfield, Calif.; 9. Brett Lowry, Montezuma; 10. Mark Leiting, Lincoln, Neb.; 11. Jesse Skalicky, Fargo, N.D.; 12. Austin Schrage, Cresco; 13. Craig Garner, Clarinda; 14. Austin Charles, Bonner Springs, Kan.; 15. Benji Legg, Beatrice, Neb.; 16. Jeff Brunssen, Le Mars; 17. Erik Laudenschlager, Minot, N.D.; 18. Kent Haugland, Wesley; 19. Thomas Stark, Egg Harbor, Wis; 20. Robby Rosselli, Minot, N.D.; 21. Austin Luellen, Minburn; 22. Brandon Toftee, Webster City; 23. Cody Knecht, Whittemore; 24. Jeremiah LaRue, Trenton, N.D.; 25. Jake McBirnie, Boone; 26. Travis Storjohann, Marshalltown; 27. Dusty Masolini, Des Moines; 28. Cory Pestotnik, Boone; 29. Zech Norgaard, Spencer; 30. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis.

B-Main 01 — 1. Greg Metz, Washington, Kan.; 2. Chase Rudolf, Norwalk; 3. Matt Lizotte, Minot, N.D.; 4. Kayden Menasco, Muldrow, Okla.; 5. Andy Tiernan, Madrid; 6. Josh Pfeifer, Spencer, Neb.; 7. Cory Rose, Boone; 8. Ryan Wolla, Tioga, N.D.; 9. Alan Bohlman, Cambridge, Minn.; 10. Autumn Anderson, Mason City; 11. Jon Peed, Webster City; 12. Austin Price, Alton; 13. John Albrecht, Glencoe, Minn.; 14. Lynn Starry, Excelsior Spr., Mo.; 15. Jamey Kennicutt, Gothenburg, Neb.; 16. Miles (Adam) Shelman, Ames; 17. Aaron Plum, Sioux City; 18. Tracy Harr, Ashland, Neb.; 19. Brendon Frye, Taft, Calif.; 20. Lucas Robinson, Missouri Valley.

B-Main 02 — 1. Brandon Williams, Des Moines; 2. Daniel Drury, Eldora; 3. Shawn Albers, Wellsburg; 4. Jeremy Pittsenbarger, Cameron, Mo.; 5. Coby Bangasser, Allison; 6. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 7. Dylan Petersen, Harlan; 8. Cullen Thompson, Hermann, Mo.; 9. Jim Buhlman, Cedar Falls; 10. Brian Miller, Grand Junction; 11. Bill Wegner, Armstrong; 12. James Lewis, Rochester, Mich.; 13. Timothy Judd, Wall Lake; 14. Anthony Onstot, Norwalk; 15. Andrew Inman, Mason City; 16. Lynn Brockett, Ogden; 17. Tim Rupp, Cherokee; 18. Ryan Roder, Albert City; 19. Frank Packer, Hervey Bay, Queensland AU, ; 20. Dakota Sproul, Ellis, Kan.

B-Main 03 — 1. Ron Tex, Jr, Papillion, Neb.; 2. Austin Frye, Taft, Calif.; 3. Rick Fasse, Des Moines; 4. Tara Longnecker, Woodward; 5. Robert Moore, Maxwell; 6. Taylor Metz, Washington, Kan.; 7. Eric Knutsen, Cedar Rapids; 8. D.J. Doebelin, Council Rocks; 9. Brian Eppert, Ogden; 10. Bryan Rigsby, Topeka, Kan.; 11. Caleb Dennis, Chillicothe, Mo.; 12. Kelsy Hayes, Sturgeon Bay, Wis; 13. Kevin Robinson, Dewar; 14. Dustin Enabnit, Rockford; 15. Colby Langenberg, Norfolk, Neb.; 16. Sean Manning, Bennington, Neb.; 17. Brian Besaw, Omro, Wis; 18. Nate Whitehurst, Mason City; 19. Darin Rothfus, Jefferson; 20. Jason Carney, Boone.

B-Main 04 — 1. Cameron VanderWeerd, Alton; 2. Chris Toth, Holtville, Calif.; 3. Ryan Lemieux, Sturgeon Bay, Wis; 4. Austin Kaplan, Des Moines; 5. Josh Sink, Red Oak; 6. Connor VandeWeerd, Alton; 7. Chad Ryerson, Wellsburg; 8. Bill Wears, Des Moines; 9. Henry Henderson, Hershey, Neb.; 10. Matt Petrzelka, Norway; 11. Ryan Wark, Colby, Kan.; 12. Rod Staats, Columbus Junction; 13. Ronald Besaw, Omro, Wis; 14. Aaron Hilderman, Topeka, Kan.; 15. Rocky Caudle, Ellsworth; 16. Keith Sanders, North Sioux City, S.D.; 17. Tom Lathrop, Ottumwa; 18. Justin Remus, New Ulm, Minn.; 19. Shane Hammen, Newell; 20. Randy Rudolf, Norwalk.

Heat 01 — 1. Brenden Damon, Great Bend, Kan.; 2. Joe Feyen, Plattsmouth, Neb.; 3. Jarett Franzen, Maquoketa; 4. Miles (Adam) Shelman, Ames; 5. Matt Lizotte, Minot, N.D.; 6. Austin Price, Alton; 7. Jon Peed, Webster City; 8. Arron Duvall, Trenton, Mo..

Heat 02 — 1. Alex Zwanzinger, Nashua; 2. Joshua Appel, Dodge City, Kan.; 3. Cody Brill, Harrisonville, Mo.; 4. Kayden Menasco, Muldrow, Okla.; 5. Jamey Kennicutt, Gothenburg, Neb.; 6. Tracy Harr, Ashland, Neb.; 7. Josh Pfeifer, Spencer, Neb.; 8. Tyler Watts, Beloit, Kan..

Heat 03 — 1. Clinton Luellen, Minburn; 2. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 3. Josh Larsen, Glencoe, Minn.; 4. Greg Metz, Washington, Kan.; 5. Cory Rose, Boone; 6. Brendon Frye, Taft, Calif.; 7. Lynn Starry, Excelsior Spr., Mo.; 8. Justin Addison, Norfolk, Neb..

Heat 04 — 1. Jerry Hinton, Adel; 2. Dakoda Sellers, Waverly; 3. Kurtis Pihl, Falun, Kan.; 4. Andy Tiernan, Madrid; 5. Chase Rudolf, Norwalk; 6. Ryan Wolla, Tioga, N.D.; 7. Lucas Robinson, Missouri Valley; 8. David Hoover, Ankeny.

Heat 05 — 1. Randy Roberts, Boone; 2. Cameron Meyer, Pierce, Neb.; 3. Darin Roepke, LeMars; 4. Aaron Plum, Sioux City; 5. Alan Bohlman, Cambridge, Minn.; 6. Autumn Anderson, Mason City; 7. John Albrecht, Glencoe, Minn.; 8. Ben Schultze, Algona.

Heat 06 — 1. Arie Schouten, Blair, Neb.; 2. Danny Roe, Turlock, Calif.; 3. Taylor Musselman, Norwalk; 4. Daniel Drury, Eldora; 5. Andrew Inman, Mason City; 6. Brian Miller, Grand Junction; 7. James Lewis, Rochester, Mich.; 8. Brian Konz, Le Mars.

Heat 07 — 1. George Nordman, Mason City; 2. Colby Fett, Algona; 3. Tyler Soppe, Sherrill; 4. Brandon Williams, Des Moines; 5. Lynn Brockett, Ogden; 6. Timothy Judd, Wall Lake; 7. Bill Wegner, Armstrong; 8. Dawn Krall, Evansdale.

Heat 08 — 1. Levi Chipp, Latimer; 2. Jake Sachau, Denison; 3. Brayton Carter, Oskaloosa; 4. Shawn Albers, Wellsburg; 5. Cullen Thompson, Hermann, Mo.; 6. Tim Rupp, Cherokee; 7. Frank Packer, Hervey Bay, Queensland AU, ; 8. Dustin Crear, Mediapolis.

Heat 09 — 1. Doug Smith, Lanesboro; 2. Doug Cook, Algona; 3. Tory Mack, Surrey, N.D.; 4. Jeremy Pittsenbarger, Cameron, Mo.; 5. Anthony Onstot, Norwalk; 6. Jim Buhlman, Cedar Falls; 7. Dakota Sproul, Ellis, Kan.; 8. Matt Hays, Stuart.

Heat 10 — 1. Chad Shaw, Trimble, Mo.; 2. Danny Dvorak, Vinton; 3. Rick Ringgenberg, Kelley; 4. Coby Bangasser, Allison; 5. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 6. Ryan Roder, Albert City; 7. Dylan Petersen, Harlan; 8. Kyle Bentley, Independence.

Heat 11 — 1. Austin Luellen, Minburn; 2. Cody Knecht, Whittemore; 3. Robby Rosselli, Minot, N.D.; 4. Ron Tex, Jr, Papillion, Neb.; 5. Rick Fasse, Des Moines; 6. Colby Langenberg, Norfolk, Neb.; 7. Darin Rothfus, Jefferson; 8. Thomas Van Dyke, Halbur.

Heat 12 — 1. Shane Swanson, Forest City; 2. Thomas Stark, Egg Harbor, Wis; 3. Cory Pestotnik, Boone; 4. Kelsy Hayes, Sturgeon Bay, Wis; 5. Brian Eppert, Ogden; 6. Sean Manning, Bennington, Neb.; 7. Taylor Metz, Washington, Kan.; 8. Lukas Onstot, Norwalk.

Heat 13 — 1. Nick Meyer, Whittemore; 2. Brett Lowry, Montezuma; 3. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis; 4. Austin Frye, Taft, Calif.; 5. D.J. Doebelin, Council Rocks; 6. Brian Besaw, Omro, Wis; 7. Robert Moore, Maxwell; 8. Kenny McCarty, Rogers, Ark..

Heat 14 — 1. Jeff Schmuhl, Fall River, Wis; 2. Austin Charles, Bonner Springs, Kan.; 3. Jesse Skalicky, Fargo, N.D.; 4. Kevin Robinson, Dewar; 5. Caleb Dennis, Chillicothe, Mo.; 6. Nate Whitehurst, Mason City; 7. Eric Knutsen, Cedar Rapids; 8. Curt Hilmer, Dysart.

Heat 15 — 1. Austin Schrage, Cresco; 2. Erik Laudenschlager, Minot, N.D.; 3. Jake McBirnie, Boone; 4. Dustin Enabnit, Rockford; 5. Bryan Rigsby, Topeka, Kan.; 6. Tara Longnecker, Woodward; 7. Jason Carney, Boone; 8. Brandon Ostwald, Algona.

Heat 16 — 1. Lucas Lamberies, Clintonville, Wis; 2. Mark Leiting, Lincoln, Neb.; 3. Jeremiah LaRue, Trenton, N.D.; 4. Aaron Hilderman, Topeka, Kan.; 5. Chris Toth, Holtville, Calif.; 6. Bill Wears, Des Moines; 7. Justin Remus, New Ulm, Minn.; 8. Brian Schrage, Cresco.

Heat 17 — 1. Benji Legg, Beatrice, Neb.; 2. Shawn Harker, Nebraska City, Neb.; 3. James Kleinheskel, Columbus, Neb.; 4. Rocky Caudle, Ellsworth; 5. Chad Ryerson, Wellsburg; 6. Austin Kaplan, Des Moines; 7. Connor VandeWeerd, Alton; 8. Scott Fuller, Sioux City.

Heat 18 — 1. Brandon Toftee, Webster City; 2. Travis Storjohann, Marshalltown; 3. Dusty Masolini, Des Moines; 4. Keith Sanders, North Sioux City, S.D.; 5. Ryan Wark, Colby, Kan.; 6. Josh Sink, Red Oak; 7. Shane Hammen, Newell.

Heat 19 — 1. Zech Norgaard, Spencer; 2. Gary Dutton, Bakersfield, Calif.; 3. Jeff Brunssen, Le Mars; 4. Cameron VanderWeerd, Alton; 5. Ronald Besaw, Omro, Wis; 6. Henry Henderson, Hershey, Neb.; 7. Matt Petrzelka, Norway.

Heat 20 — 1. Daniel Gottschalk, Ellis, Kan.; 2. Kent Haugland, Wesley; 3. Craig Garner, Clarinda; 4. Ryan Lemieux, Sturgeon Bay, Wis; 5. Rod Staats, Columbus Junction; 6. Tom Lathrop, Ottumwa; 7. Randy Rudolf, Norwalk.