Monday Super Nationals Results

Super Nationals

Monday, September 7, 2015 Results

IMCA SportMods 

Heat 01 —  1. Brandon Williams, Des Moines; 2. Tyler Watts, Beloit, Kan.; 3. Bryan Rigsby, Topeka, Kan.; 4. Colby  Langenberg, Norfolk, Neb.; 5. Brandon Toftee, Webster City; 6. Shawn Harker, Nebraska City, Neb.; 7. Jerry Hinton,   Adel; 8. Dustin Enabnit, Rockford; 9. David Hoover, Ankeny.

Heat 02 —  1. Kyle Prauner, Norfolk, Neb.; 2. Greg Metz, Washington, Kan.; 3. Cody Brill, Harrisonville, Mo.; 4. Lukas   Onstot, Norwalk; 5. Josh Sink, Red Oak; 6. Chase Rudolf, Norwalk; 7. Daniel Gottschalk, Ellis, Kan.; 8. Kayden   Menasco, Muldrow, Okla.; 9. Kurtis Pihl, Falun, Kan..

Heat 03 —  1. Josh Pfeifer, Spencer, Neb.; 2. Alex Zwanzinger, Nashua; 3. Andy Tiernan, Madrid; 4. Cory Rose, Boone;   5. Darin Rothfus, Jefferson; 6. Kyle Bentley, Independence; 7. Dusty Masolini, Des Moines; 8. Brian Konz, Le Mars; 9.   Austin Price, Alton.

Heat 04 —  1. Tara Longnecker, Woodward; 2. Miles (Adam) Shelman, Ames; 3. Brenden Damon, Great Bend, Kan.; 4.   Eric Knutsen, Cedar Rapids; 5. Taylor Metz, Washington, Kan.; 6. Brian Miller, Grand Junction; 7. James Kleinheskel,   Columbus, Neb.; 8. Matt Hays, Stuart; 9. Timothy Judd, Wall Lake.

Heat 05 —  1. Jamey Kennicutt, Gothenburg, Neb.; 2. Austin Luellen, Minburn; 3. Henry Henderson, Hershey, Neb.; 4.   Doug Cook, Algona; 5. Cameron VanderWeerd, Alton; 6. Thomas Van Dyke, Halbur; 7. John Albrecht, Glencoe, Minn.;   8. Aaron Hilderman, Topeka, Kan.; 9. Zech Norgaard, Spencer.

Heat 06 —  1. Jake McBirnie, Boone; 2. Austin Schrage, Cresco; 3. Brett Lowry, Montezuma; 4. Mark Leiting, Lincoln,   Neb.; 5. Curt Hilmer, Dysart; 6. Dustin Crear, Mediapolis; 7. Tracy Harr, Ashland, Neb.; 8. Sean Manning, Bennington,   Neb.; 9. Aaron Plum, Sioux City.

Heat 07 —  1. Darin Roepke, LeMars; 2. Ronald Besaw, Omro, Wis; 3. Jesse Skalicky, Fargo, N.D.; 4. Brian Eppert,   Ogden; 5. Dakoda Sellers, Waverly; 6. Cory Pestotnik, Boone; 7. Jeremiah LaRue, Trenton, N.D.; 8. Robby Rosselli,   Minot, N.D..

Heat 08 —  1. Justin Remus, New Ulm, Minn.; 2. Ron Tex, Jr, Papillion, Neb.; 3. Erik Laudenschlager, Minot, N.D.; 4. Kent   Haugland, Wesley; 5. Cody Knecht, Whittemore; 6. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 7. Taylor Musselman, Norwalk; 8.   Jim Buhlman, Cedar Falls.

Heat 09 —  1. Benji Legg, Beatrice, Neb.; 2. Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; 3. Randy Roberts, Boone; 4. Connor   VandeWeerd, Alton; 5. Gary Dutton, Bakersfield, Calif.; 6. Lucas Robinson, Missouri Valley; 7. James Lewis, Rochester,   Mich.; 8. Jeff Schmuhl, Fall River, Wis.

Heat 10 —  1. Chad Ryerson, Wellsburg; 2. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis; 3. Jon Peed, Webster City; 4. Levi   Chipp, Latimer; 5. Craig Garner, Garvin, Minn.; 6. Jason Carney, Boone; 7. Ryan Lemieux, Sturgeon Bay, Wis; 8. Ryan   Roder, Albert City.

Heat 11 —  1. Austin Kaplan, Des Moines; 2. Kevin Robinson, Dewar; 3. Ryan Wolla, Tioga, N.D.; 4. Rick Ringgenberg,   Kelley; 5. Andrew Inman, Mason City; 6. Tyler Soppe, Sherrill; 7. Rick Fasse, Des Moines; 8. Jake Simpson, Algona.

Heat 12 —  1. Austin Frye, Taft, Calif.; 2. George Nordman, Mason City; 3. Caleb Dennis, Chillicothe, Mo.; 4. Nate   Whitehurst, Mason City; 5. Lynn Starry, Excelsior Spr., Mo.; 6. Randy Rudolf, Norwalk; 7. Brendon Frye, Taft, Calif.; 8.   Alan Bohlman, Cambridge, Minn..

Heat 13 —  1. Jarett Franzen, Maquoketa; 2. Dylan Petersen, Harlan; 3. Brayton Carter, Oskaloosa; 4. Justin Addison,   Norfolk, Neb.; 5. Coby Bangasser, Allison; 6. Austin Charles, Bonner Springs, Kan.; 7. Autumn Anderson, Mason City; 8.   Kurt Hogan, Vinton.

Heat 14 —  1. Clinton Luellen, Minburn; 2. Matt Petrzelka, Norway; 3. Cameron Meyer, Pierce, Neb.; 4. Danny Dvorak,   Vinton; 5. Brian Schrage, Cresco; 6. Joshua Appel, Dodge City, Kan.; 7. Shane Hammen, Newell; 8. Arron Duvall,   Trenton, Mo..

Heat 15 —  1. Jonathan Logue, Boone; 2. Dakota Sproul, Ellis, Kan.; 3. Bill Wears, Des Moines; 4. Jeff Brunssen, Le   Mars; 5. Brian Besaw, Omro, Wis; 6. Keith Sanders, North Sioux City, S.D.; 7. Dawn Krall, Evansdale; 8. Chris Toth,   Holtville, Calif.

Heat 16 —  1. Jacob Krone, Beloit, Kan.; 2. Tory Mack, Surrey, N.D.; 3. Shane Swanson, Forest City; 4. Thomas Stark,   Egg Harbor, Wis; 5. Kenny McCarty, Rogers, Ark.; 6. Brandon Ostwald, Algona; 7. Lynn Brockett, Ogden; 8. Frank   Packer, Hervey Bay, Queensland AU,

Heat 17 —  1. Matthew Looft, Swea City; 2. Sam Wieben, Dysart; 3. Matt Lizotte, Minot, N.D.; 4. D.J. Doebelin, Council   Rocks; 5. Shawn Albers, Wellsburg; 6. Joe Feyen, Plattsmouth, Neb.; 7. Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.; 8. Colby Fett,   Algona.

Heat 18 —  1. Doug Smith, Lanesboro; 2. Jared VanDeest, Holland; 3. Lucas Lamberies, Clintonville, Wis; 4. Anthony   Onstot, Norwalk; 5. Rocky Caudle, Ellsworth; 6. Ben Schultze, Algona; 7. Cullen Thompson, Hermann, Mo.; 8. Jeremy   Pittsenbarger, Cameron, Mo.

Heat 19 —  1. Jake Sachau, Denison; 2. Tim Rupp, Cherokee; 3. Arie Schouten, Blair, Neb.; 4. Bill Wegner, Armstrong;   5. Scott Fuller, Sioux City; 6. Robert Moore, Maxwell; 7. Kelsy Hayes, Sturgeon Bay, Wis; 8. Tom Lathrop, Ottumwa.

Heat 20 —  1. Tony Olson, Cedar Rapids; 2. Daniel Drury, Eldora; 3. Ryan Wark, Colby, Kan.; 4. Danny Roe, Turlock,   Calif.; 5. Rod Staats, Columbus Junction; 6. Josh Larsen, Glencoe, Minn.; 7. Travis Storjohann, Marshalltown; 8. Nick   Meyer, Whittemore; 9. Chad Shaw, Trimble, Mo.

A-Main 01 — 1. Kyle Prauner, Norfolk, Neb.; 2. Tony Olson, Cedar Rapids; 3. Jonathan Logue, Boone; 4. Matthew Looft, Swea City; 5. Jared VanDeest, Holland; 6. Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; 7. Jacob Krone, Beloit, Kan.; 8. Sam Wieben, Dysart; 9. Jake McBirnie, Boone; 10. Greg Metz, Washington, Kan.; 11. Tara Longnecker, Woodward; 12. Josh Pfeifer, Spencer, Neb.; 13. Jarett Franzen, Maquoketa; 14. Benji Legg, Beatrice, Neb.; 15. Austin Frye, Taft, Calif.; 16. Clinton Luellen, Minburn; 17. Jamey Kennicutt, Gothenburg, Neb.; 18. Jake Sachau, Denison; 19. Austin Kaplan, Des Moines; 20. Brandon Williams, Des Moines; 21. Darin Roepke, LeMars; 22. Austin Schrage, Cresco; 23. Chad Ryerson, Wellsburg; 24. Miles (Adam) Shelman, Ames; 25. Matt Petrzelka, Norway; 26. Dylan Petersen, Harlan; 27. Austin Luellen, Minburn; 28. Tory Mack, Surrey, N.D.; 29. Doug Smith, Lanesboro; 30. Justin Remus, New Ulm, Minn..

B-Main 01 — 1. Tory Mack, Surrey, N.D.; 2. Dylan Petersen, Harlan; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Miles (Adam) Shelman, Ames; 5. Jared VanDeest, Holland; 6. Matt Petrzelka, Norway; 7. Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; 8. Sam Wieben, Dysart; 9. Greg Metz, Washington, Kan.; 10. Austin Schrage, Cresco; 11. Dakota Sproul, Ellis, Kan.; 12. Alex Zwanzinger, Nashua; 13. Tim Rupp, Cherokee; 14. Tyler Watts, Beloit, Kan.; 15. Ron Tex, Jr, Papillion, Neb.; 16. George Nordman, Mason City; 17. Kevin Robinson, Dewar; 18. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis; 19. Ronald Besaw, Omro, Wis; 20. Daniel Drury, Eldora.

C-Main 01 — 1. Cody Brill, Harrisonville, Mo.; 2. Bryan Rigsby, Topeka, Kan.; 3. Colby Langenberg, Norfolk, Neb.; 4. Doug Cook, Algona; 5. Andy Tiernan, Madrid; 6. Cory Rose, Boone; 7. Cameron VanderWeerd, Alton; 8. Chase Rudolf, Norwalk; 9. Eric Knutsen, Cedar Rapids; 10. Taylor Metz, Washington, Kan.; 11. Brandon Toftee, Webster City; 12. Kyle Bentley, Independence; 13. Brian Miller, Grand Junction; 14. Josh Sink, Red Oak; 15. Brenden Damon, Great Bend, Kan.; 16. Lukas Onstot, Norwalk; 17. Thomas Van Dyke, Halbur; 18. Henry Henderson, Hershey, Neb.; 19. Darin Rothfus, Jefferson; 20. Shawn Harker, Nebraska City, Neb..

C-Main 02 — 1. Randy Roberts, Boone; 2. Brett Lowry, Montezuma; 3. Jesse Skalicky, Fargo, N.D.; 4. Curt Hilmer, Dysart; 5. Mark Leiting, Lincoln, Neb.; 6. Kent Haugland, Wesley; 7. Cody Knecht, Whittemore; 8. Dakoda Sellers, Waverly; 9. Erik Laudenschlager, Minot, N.D.; 10. Dustin Crear, Mediapolis; 11. Connor VandeWeerd, Alton; 12. Bruce Egeland, Marshall, Minn.; 13. Gary Dutton, Bakersfield, Calif.; 14. Craig Garner, Garvin, Minn.; 15. Cory Pestotnik, Boone; 16. Levi Chipp, Latimer; 17. Jason Carney, Boone; 18. Jon Peed, Webster City; 19. Brian Eppert, Ogden; 20. Lucas Robinson, Missouri Valley.

C-Main 03 — 1. Ryan Wolla, Tioga, N.D.; 2. Justin Addison, Norfolk, Neb.; 3. Bill Wears, Des Moines; 4. Brayton Carter, Oskaloosa; 5. Danny Dvorak, Vinton; 6. Jeff Brunssen, Le Mars; 7. Nate Whitehurst, Mason City; 8. Rick Ringgenberg, Kelley; 9. Tyler Soppe, Sherrill; 10. Caleb Dennis, Chillicothe, Mo.; 11. Joshua Appel, Dodge City, Kan.; 12. Austin Charles, Bonner Springs, Kan.; 13. Cameron Meyer, Pierce, Neb.; 14. Andrew Inman, Mason City; 15. Randy Rudolf, Norwalk; 16. Coby Bangasser, Allison; 17. Brian Schrage, Cresco; 18. Lynn Starry, Excelsior Spr., Mo.; 19. Brian Besaw, Omro, Wis; 20. Keith Sanders, North Sioux City, S.D..

C-Main 04 — 1. Shane Swanson, Forest City; 2. Lucas Lamberies, Clintonville, Wis; 3. Kenny McCarty, Rogers, Ark.; 4. Arie Schouten, Blair, Neb.; 5. Anthony Onstot, Norwalk; 6. Matt Lizotte, Minot, N.D.; 7. Ben Schultze, Algona; 8. Shawn Albers, Wellsburg; 9. Thomas Stark, Egg Harbor, Wis; 10. Joe Feyen, Plattsmouth, Neb.; 11. Rod Staats, Columbus Junction; 12. Danny Roe, Turlock, Calif.; 13. Josh Larsen, Glencoe, Minn.; 14. Robert Moore, Maxwell; 15. Brandon Ostwald, Algona; 16. Rocky Caudle, Ellsworth; 17. Scott Fuller, Sioux City; 18. Bill Wegner, Armstrong; 19. D.J. Doebelin, Council Rocks; 20. Ryan Wark, Colby, Kan..

Hobby Stocks

Heat 01 — 1. Tyson Overton, Carlisle; 2. Leah Wroten, Independence; 3. Dana Brandt, Minot, N.D.; 4. Doug McCollough, Webster City; 5. Austin Brauner, Saint Edward, Neb.; 6. Jay Sidles, Emmetsburg; 7. Tyler Clark, Osceola; 8. Bryan Keeney, Nevada; 9. Jason Kohl, Missouri Valley; 10. T HUDSON;; 11. Matt Tiernan, Stuart.

Heat 02 — 1. Craig Clift, Sioux City; 2. Gary Pesicka, Burt; 3. John Cain, Homer, Neb.; 4. Jeremy Wegner, Graettinger; 5. Travis Coop, Portis, Kan.; 6. Kyle Davis, Hinton; 7. Riley Raynard, Lampman, SK; 8. Jordan Peters, Ankeny; 9. Ross Marshall, Johnston; 10. Duane Wahrman, Pratt, Kan..

Heat 03 — 1. Nathan Ballard, Marengo; 2. Michael Prutt, Redfield; 3. Benji Irvine, Oelwein; 4. Shaun Wirtz, Boone; 5. Darin Johnson, Dickens; 6. Justin Luinenburg, Reading, Minn.; 7. Daniel Hagen, Grimes; 8. Merle Bass, Varina; 9. Marc Janssen, Worthington, Minn.; 10. Andrew Borchardt, Plymouth.

Heat 04 — 1. Brock Beeter, Minot, N.D.; 2. Jason Fusselman, Shelby; 3. Brent Jochum, Norfolk, Neb.; 4. Tommy Fose, Salina, Kan.; 5. Frank Billmeier, Redwood Falls, Minn.; 6. Rex Bonnett, Pleasantville; 7. Sterling Sorensen, Portsmouth; 8. Brandon Baker, Omaha, Neb.; 9. Christopher Hovden, Cresco; 10. Jacob Floyd, Cedar Rapids.

Heat 05 — 1. Buck Schafroth, Orient; 2. Myles Michehl, Fort Dodge; 3. Andy Hoffman, Sioux City; 4. Brandon Pitts, Ames; 5. Kyle Sidles, Algona; 6. Roger Jennings, Echo, Minn.; 7. Brian Derry, Collins; 8. Tyler Saathoff, Hickman, Neb.; 9. Nathan ReFior, Sutton, Neb.; 10. Tyler Hinrichs, Americus, Kan..

Heat 06 — 1. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 2. Zach Swanson, Waterloo; 3. Rod Manthey, Norwood, Minn.; 4. Bryant Johnson, Graettinger; 5. Jeff Ware, Columbus, Neb.; 6. Andy Hick, Adel; 7. Austin Hauswirth, Laurens; 8. Dellas Williams, Sioux City; 9. Tyler Easterday, Lexington, Neb.; 10. Casey Iehl, Newell.

Heat 07 — 1. Steve Larson, Decorah; 2. Zachary Ankrum, Sioux City; 3. Tim Barber, Story City; 4. Weston Koop, Clear Lake; 5. Tiffany Bittner, Hampton, Neb.; 6. Malik Sampson, Worthington, Minn.; 7. Jeremy Oliver, Chilton, Texas; 8. Stephen Doss, Boone; 9. Jeremy Hoskinson, Norfolk, Neb.; 10. Jack Phillips, Mitchellville.

Heat 08 — 1. Dustin Graham, Boone; 2. Eric Stanton, Carlisle; 3. Austin Luellen, Minburn; 4. Korbin Nourse, Dexter; 5. Kevin Bruck, Dunlap; 6. Tyrel Smith, Goodland, Kan.; 7. Curt Peters, Des Moines; 8. Kevin Derry, Indianola; 9. David Castellano, Des Moines; 10. Justin Wacha, Vinton.

Heat 09 — 1. Jamie Songer, Ankeny; 2. Brandon Geurin, Waco, Texas; 3. Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; 4. Dan Ayers, Webster City; 5. Matt Olson, Morton, Minn.; 6. Tyler Garst, Topeka, Kan.; 7. Lenny Tucker, South Sioux City, Neb.; 8. Phil Lusson, Livermore; 9. Seth Janssen, Ogden; 10. Allyn Shively, Lincoln, Neb..

Heat 10 — 1. Matthew McAtee, Minburn; 2. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 3. Jeremy Purdy, Bedford; 4. Andrew Burg, Grimes; 5. TeJay Mielke, Norfolk, Neb.; 6. Matt McDonald, Scranton; 7. Corey Madden, Avoca; 8. Jeffrey Anderson, Atlantic; 9. Jason Purvis, Boone, IA; 10. Mike Vogt, New Auburn, Minn..

Heat 11 — 1. Dustin Lynch, Boone; 2. Sal Hernandez, Columbus, Neb.; 3. Craig Graham, Webster City; 4. Shay Simoneau, Damar, Kan.; 5. Charles Bartels, Lincoln, Neb.; 6. Zachary Bales, Merrill; 7. Jason Asbe, Hampton; 8. Nic Kimmel, Hoskins, Neb.; 9. Shannon Anderson, Des Moines; 10. Cody Gustoff, Scranton.

Heat 12 — 1. John Watson, Des Moines; 2. Kevin Fee, Knoxville; 3. Aaron Rudolph, Grand Junction; 4. Luke Ramsey, Bedford; 5. Dan Van Pay, Green Bay, Wis; 6. Micah Lavrenz, Burt; 7. Adam Lee, Salix; 8. Richard Shields, Jr., Copperas Cove, Texas; 9. Gina Greubel, Lacona; 10. Zac Smith, Mason City.

Heat 13 — 1. Trevor Holm, Chandler, Minn.; 2. Brandon Nielsen, Spencer; 3. Solomon Bennett, Perry; 4. A.J. Dancer, Red Rock, Texas; 5. Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; 6. Derek Willert, Rockford; 7. Eric Cross, Sa;oma, Kan.; 8. David Plumisto, Brighton, Colo.; 9. Andrew Claus, Spencer; 10. Matt Brown, Dysart.

Heat 14 — 1. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 2. Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; 3. Justin Nehring, Storm Lake; 4. Chad Legere, Ankeny; 5. Josh Saunders, Newton; 6. Andy Roller, Bellmead, Texas; 7. Marcus Kyle, Boone; 8. Chanse Hollatz, Clear Lake; 9. Dennis Theesfeld, Curlew; 10. Marcus Moede, Algoma, Wis.

B-Main 01 — 1. Travis Coop, Portis, Kan.; 2. Austin Brauner, Saint Edward, Neb.; 3. Kyle Davis, Hinton; 4. Duane Wahrman, Pratt, Kan.; 5. Jason Kohl, Missouri Valley; 6. Tyler Clark, Osceola; 7. Jordan Peters, Ankeny; 8. Matt Tiernan, Stuart; 9. Ross Marshall, Johnston; 10. Jay Sidles, Emmetsburg; 11. Trevor Hudson, Jamestown, N.Y.; 12. Bryan Keeney, Nevada; 13. Riley Raynard, Lampman, SK.

B-Main 02 — 1. Frank Billmeier, Redwood Falls, Minn.; 2. Justin Luinenburg, Reading, Minn.; 3. Sterling Sorensen, Portsmouth; 4. Darin Johnson, Dickens; 5. Daniel Hagen, Grimes; 6. Brandon Baker, Omaha, Neb.; 7. Christopher Hovden, Cresco; 8. Marc Janssen, Worthington, Minn.; 9. Merle Bass, Varina; 10. Jacob Floyd, Cedar Rapids; 11. Rex Bonnett, Pleasantville; 12. Andrew Borchardt, Plymouth.

B-Main 03 — 1. Andy Hick, Adel; 2. Roger Jennings, Echo, Minn.; 3. Austin Hauswirth, Laurens; 4. Tyler Saathoff, Hickman, Neb.; 5. Tyler Easterday, Lexington, Neb.; 6. Nathan ReFior, Sutton, Neb.; 7. Brian Derry, Collins; 8. Dellas Williams, Sioux City; 9. Jeff Ware, Columbus, Neb.; 10. Tyler Hinrichs, Americus, Kan.; 11. Kyle Sidles, Algona; 12. Casey Iehl, Newell.

B-Main 04 — 1. Kevin Bruck, Dunlap; 2. Tyrel Smith, Goodland, Kan.; 3. Tiffany Bittner, Hampton, Neb.; 4. Jeremy Oliver, Chilton, Texas; 5. Jeremy Hoskinson, Norfolk, Neb.; 6. Justin Wacha, Vinton; 7. David Castellano, Des Moines; 8. Stephen Doss, Boone; 9. Curt Peters, Des Moines; 10. Kevin Derry, Indianola; 11. Malik Sampson, Worthington, Minn.; 12. Jack Phillips, Mitchellville.

B-Main 05 — 1. TeJay Mielke, Norfolk, Neb.; 2. Matt McDonald, Scranton; 3. Jeffrey Anderson, Atlantic; 4. Corey Madden, Avoca; 5. Mike Vogt, New Auburn, Minn.; 6. Matt Olson, Morton, Minn.; 7. Allyn Shively, Lincoln, Neb.; 8. Tyler Garst, Topeka, Kan.; 9. Seth Janssen, Ogden; 10. Lenny Tucker, South Sioux City, Neb.; 11. Jason Purvis, Boone, IA; 12. Phil Lusson, Livermore.

B-Main 06 — 1. Dan Van Pay, Green Bay, Wis; 2. Shannon Anderson, Des Moines; 3. Cody Gustoff, Scranton; 4. Richard Shields, Jr., Copperas Cove, Texas; 5. Zachary Bales, Merrill; 6. Zac Smith, Mason City; 7. Nic Kimmel, Hoskins, Neb.; 8. Gina Greubel, Lacona; 9. Adam Lee, Salix; 10. Charles Bartels, Lincoln, Neb.; 11. Jason Asbe, Hampton; 12. Micah Lavrenz, Burt.

B-Main 07 — 1. Andy Roller, Bellmead, Texas; 2. Brent Schlake, Blue Springs, Neb.; 3. Eric Cross, Sa;oma, Kan.; 4. Dennis Theesfeld, Curlew; 5. Andrew Claus, Spencer; 6. David Plumisto, Brighton, Colo.; 7. Marcus Moede, Algoma, Wis; 8. Matt Brown, Dysart; 9. Derek Willert, Rockford; 10. Chanse Hollatz, Clear Lake; 11. Josh Saunders, Newton; 12. Marcus Kyle, Boone.

A-Main 01 — 1. Michael Prutt, Redfield; 2. Myles Michehl, Fort Dodge; 3. Brock Beeter, Minot, N.D.; 4. Leah Wroten, Independence; 5. Benji Irvine, Oelwein; 6. Jason Fusselman, Shelby; 7. Tim Barber, Story City; 8. Bryant Johnson, Graettinger; 9. Dana Brandt, Minot, N.D.; 10. Steve Larson, Decorah; 11. Weston Koop, Clear Lake; 12. Zachary Ankrum, Sioux City; 13. Rod Manthey, Norwood, Minn.; 14. Tommy Fose, Salina, Kan.; 15. Nathan Ballard, Marengo; 16. Tyson Overton, Carlisle; 17. John Cain, Homer, Neb.; 18. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 19. Shaun Wirtz, Boone; 20. Andy Hoffman, Sioux City; 21. Zach Swanson, Waterloo; 22. Jeremy Wegner, Graettinger; 23. Craig Clift, Sioux City; 24. Brent Jochum, Norfolk, Neb.; 25. Brandon Pitts, Ames; 26. Gary Pesicka, Burt; 27. Buck Schafroth, Orient; 28. Doug McCollough, Webster City.

A-Main 02 — 1. John Watson, Des Moines; 2. Eric Stanton, Carlisle; 3. Luke Ramsey, Bedford; 4. Matthew McAtee, Minburn; 5. Brandon Nielsen, Spencer; 6. Craig Graham, Webster City; 7. Trevor Holm, Chandler, Minn.; 8. Jeremy Purdy, Bedford; 9. Andrew Burg, Grimes; 10. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 11. A.J. Dancer, Red Rock, Texas; 12. Jason Wilkinson, Neligh, Neb.; 13. Kevin Fee, Knoxville; 14. Sal Hernandez, Columbus, Neb.; 15. Justin Nehring, Storm Lake; 16. Kyle Bond, Gibbon, Neb.; 17. Dustin Lynch, Boone; 18. Shay Simoneau, Damar, Kan.; 19. Aaron Rudolph, Grand Junction; 20. Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; 21. Austin Luellen, Minburn; 22. Solomon Bennett, Perry; 23. Jamie Songer, Ankeny; 24. Dustin Graham, Boone; 25. Chad Legere, Ankeny; 26. Dan Ayers, Webster City; 27. Brandon Geurin, Waco, Texas; 28. Korbin Nourse, Dexter.