Friday results

Fast Shafts All-Star Invitational
1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Chris Abelson, Sioux City; 4. Troy Cordes, Polk City; 5. Ricky Thornton, Chandler, Ariz.; 6. Jimmy Gustin, Marshalltown; 7. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 8. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 9. Cody Gearhart, Turpin, Okla.; 10. Jason Murray, Hartford; 11. Dean Abbey, Waco, Texas; 12. William Gould, Calera, Okla.; 13. Ronn Lauritzen, Jesup; 14. Mike Jergens, Plover; 15. Keith White, Little River, Texas; 16. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 17. Scott Hogan, Vinton; 18. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.;
19. Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; 20. Chris Fleming, Union Springs, N.Y.; 21. Chase Hansen, Myton, Utah; 22. Robert Hellebust, Minot, N.D.; 23. Joe German, Aberdeen, Wash.; 24. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 25. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 26. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 27. Jesse Sobbing, Glenwood; 28. Jared Siefert, Luxemburg, Wis; 29. Corey Lagroon, Salina, Kan.; 30. Dustin Smith, Lake City.

IMCA Stock Cars

A-Main 01 — 1. Casey Werkmeister, North Platte, Neb.; 2. Rick Mahlberg, Denmark, Wis; 3. Michael Jaennette, Newton; 4. Stefan Sybesma, Sanborn; 5. Jesse Brown, Nashua; 6. Calvin Lange, Humbolt; 7. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 8. Ned Kalis, Wells, Minn.; 9. Casey Woken, Ogallala, Neb.; 10. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 11. Allan Schmidt, Holstein; 12. Bruce Wickman, Emmetsburg; 13. Roger Verdoorn, Sibley; 14. Tristan Carman, Killeen, Texas; 15. James Richert, Comfrey, Minn.; 16. Norman Chesmore, Rowley; 17. Travis Prochaska, Iowa Falls; 18. Donavon Smith, Lake City; 19. Bob Chalupa, Mc Cook, Neb.; 20. Jason Rogers, Selden, Kan.; 21. Gene Stigall, Winston, Mo.; 22. Norman Belew, Granger; 23. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 24. Jason Minnehan, Churdan; 25. Luke Lemmens, Kewaunee, Wis; 26. Dave Plowman, Omaha, Neb.; 27. Derek Green, Granada, Minn.; 28. Russell Damme, Waterloo; 29. Nathan Burke, Minot, N.D.; 30. Jason Batt, Hatcher Heights, Texas.
A-Main 02 — 1. Justin Temeyer, Independence; 2. John Heinz, Green Bay, Wis; 3. Jake Masters, Graettinger; 4. Scott Pippert, Elberon; 5. Robert Stofer, Jefferson; 6. Troy Woelber, Hull; 7. Michael Pepper, Lakin, Kan.; 8. Jim Lynch, Kahoka, Mo.; 9. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 10. Les (Bo) Lundquist, Sioux City; 11. Dennis Bissonnette, Hammond, La.; 12. Tom Killen, Des Moines; 13. Kevin Rose, Waterloo; 14. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 15. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 16. Wayne Gifford, Boone; 17. Rodney Richards, Madrid; 18. Ben Walding, Des Moines; 19. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 20. Don Vis, Marshalltown; 21. Matthew West, Kellerton; 22. Bob Hoing, Overton, Neb.; 23. William Wade, San Angelo, Texas; 24. Roger Ciesielski, Waterloo; 25. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 26. Casey Jones, Sioux City; 27. Jeff Holstein, New Ulm, Minn.; 28. Dean Wray, Jamesport, Mo.; 29. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 30. Jim Hendricks, Council Rocks.

B-Main 01 — 1. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 2. Blake Cole, Nashua; 3. Cary White, Lamesa, Texas; 4. Ondre Rexford, Montezuma, Kan.; 5. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 6. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 7. Chad Estes, Troy, Texas; 8. Aaron Matthias, Fairbank; 9. Greg Keuhn, Trenton, Mo.; 10. Kellie Schmit, Britt; 11. Brandon Taylor, Granbury, Texas; 12. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 13. Kevin Parks, Davenport, Neb.; 14. Thomas Thompson, Hopkinton; 15. Brandon Savage, Canton, Mo.; 16. Larry Crocheck, Boone; 17. Todd Reitzler, Grinnell; 18. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 19. Rich Pederson, Sioux City; 20. Jeffrey Anderson, Atlantic.
B-Main 02 — 1. Colby Deming, Hobbs, N.M; 2. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 3. Jake Nelson, Williston, N.D.; 4. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 5. Michael Vennes, Minot, N.D.; 6. Robert Rutherford, Norton, Kan.; 7. Brett Woznicki, Minot, N.D.; 8. Kevin Balmer, Garwin; 9. Markiss Harcrow, Waco, Texas; 10. Christopher Toot;; 11. Corey Piffer, Indianola; 12. Dana Morgan, Kearney, Neb.; 13. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 14. Toby Smith, Oskaloosa; 15. Scott Beauregard, Brandon; 16. John Frydrych, Austin, Texas; 17. Randy Brands, Boyden; 18. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 19. Jason Davis, Norton, Kan.; 20. John Oliver Jr, Danville.
B-Main 03 — 1. Jason Ward, Sioux City; 2. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 3. Terry Pruitt, Dexter; 4. Chris Palsrok, Sibley; 5. Chad Palmer, Renwick; 6. Shawn Havel, Algoma, Wis; 7. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 8. Jeff Whiting, Gothenburg, Neb.; 9. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 10. Matt Deaton, Newton; 11. Jake Ludeking, Decorah; 12. Manny Baldiviez, Chula Vista, Calif.; 13. Tom Brumlic, Denmark, Wis; 14. Randy Killen, Des Moines; 15. George Motto, Saint Peter, Minn.; 16. Paul Shepherd, Marengo; 17. Adam Klocke, Carroll; 18. Justin Jacobsen, Black Creek, Wis; 19. Marcus Fagan, Adair; 20. Lance Deal, Fort Dodge.
B-Main 04 — 1. Todd Gereau, Sioux City; 2. Dave Moriarty, Jordan, Minn.; 3. Josh Daniels, Carlisle; 4. Ryan Leeman, Randall; 5. Shay Curtin, Cresco; 6. Kevin Opheim, Mason City; 7. Mike Goldsberry, Runnells; 8. Shane Paris, Muscatine; 9. Nathan Wood, Sigourney; 10. Michael Lang, Lamesa, Texas; 11. Dennis Plain, Sac City; 12. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 13. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 14. Bob Daniels, Des Moines; 15. David Easterday, Riverdale, Neb.; 16. Kevin Flock, Muskogee, Okla.; 17. Ty Hill, Dallas Center; 18. Casey Greubel, Lacona; 19. Gary Bass, Des Moines; 20. Jeff Deal, Fort Dodge.

Heat 01 — 1. Jesse Brown, Nashua; 2. Tristan Carman, Killeen, Texas; 3. Derek Green, Granada, Minn.; 4. Cary White, Lamesa, Texas; 5. Todd Reitzler, Grinnell; 6. Calvin (Buck) Swanson, Waterloo; 7. Brandon Taylor, Granbury, Texas; 8. David Goode Jr, Copperas Cove, Texas.
Heat 02 — 1. Allan Schmidt, Holstein; 2. Jason Batt, Hatcher Heights, Texas; 3. Gene Stigall, Winston, Mo.; 4. Ryan Harris, Hubbard, Neb.; 5. Kevin Parks, Davenport, Neb.; 6. Ondre Rexford, Montezuma, Kan.; 7. Jordan Durward, Trenton, N.D.; 8. Ron Bougher, Des Moines.
Heat 03 — 1. Ned Kalis, Wells, Minn.; 2. James Richert, Comfrey, Minn.; 3. Norman Chesmore, Rowley; 4. Thomas Thompson, Hopkinton; 5. Eric Rempel, Palmyra, Neb.; 6. Rich Pederson, Sioux City; 7. Aaron Matthias, Fairbank; 8. Jason Cook, Mount Pleasant.
Heat 04 — 1. Casey Woken, Ogallala, Neb.; 2. Norman Belew, Granger; 3. Bruce Wickman, Emmetsburg; 4. Brandon Savage, Canton, Mo.; 5. Bruce Plumisto, Colby, Kan.; 6. Jeffrey Anderson, Atlantic; 7. Chad Estes, Troy, Texas; 8. Aaron Guillaume, Sioux City.
Heat 05 — 1. Calvin Lange, Humbolt; 2. Travis Prochaska, Iowa Falls; 3. Nathan Burke, Minot, N.D.; 4. Larry Crocheck, Boone; 5. Kellie Schmit, Britt; 6. Blake Cole, Nashua; 7. Greg Keuhn, Trenton, Mo.; 8. Andy Altenburg, Truman, Minn..
Heat 06 — 1. Luke Lemmens, Kewaunee, Wis; 2. Jason Minnehan, Churdan; 3. Bob Chalupa, Mc Cook, Neb.; 4. Jesse Olson, Mayer, Minn.; 5. Toby Smith, Oskaloosa; 6. Robert Rutherford, Norton, Kan.; 7. Ronnie Christopher, Forney, Texas; 8. Kyle Werkmeister, Mc Cook, Neb..
Heat 07 — 1. Michael Jaennette, Newton; 2. Roger Verdoorn, Sibley; 3. Jason Rogers, Selden, Kan.; 4. Colby Deming, Hobbs, N.M; 5. Scott Beauregard, Brandon; 6. John Frydrych, Austin, Texas; 7. Jason Davis, Norton, Kan.; 8. Derrick Agee, Huntsville, Mo..
Heat 08 — 1. Stefan Sybesma, Sanborn; 2. Jordan Lathram, Hobbs, N.M; 3. Russell Damme, Waterloo; 4. Corey Piffer, Indianola; 5. Dana Morgan, Kearney, Neb.; 6. Kevin Balmer, Garwin; 7. Markiss Harcrow, Waco, Texas; 8. Gregg Mann, Estevan, SK.
Heat 09 — 1. Casey Werkmeister, North Platte, Neb.; 2. Michael Dancer, North Platte, Neb.; 3. Nick Tubbs, Colby, Kan.; 4. Matt Guillaume, Haslet, Texas; 5. Michael Vennes, Minot, N.D.; 6. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 7. John Oliver Jr, Danville; 8. Lonnie Hodges, Boone.
Heat 10 — 1. Rick Mahlberg, Denmark, Wis; 2. Donavon Smith, Lake City; 3. Dave Plowman, Omaha, Neb.; 4. Jake Nelson, Williston, N.D.; 5. Randy Brands, Boyden; 6. Brett Woznicki, Minot, N.D.; 7. Christopher Toot;; 8. Shane Stutzman, Milford, Neb..

Heat 11 — 1. Jeff Tubbs, Colby, Kan.; 2. Roger Ciesielski, Waterloo; 3. Don Vis, Marshalltown; 4. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 5. Paul Shepherd, Marengo; 6. Manny Baldiviez, Chula Vista, Calif.; 7. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 8. Kirk Martin, Weatherford, Texas.
Heat 12 — 1. John Heinz, Green Bay, Wis; 2. Tom Killen, Des Moines; 3. Matt Speckman, Sleepy Eye, Minn.; 4. Adam Klocke, Carroll; 5. Chris Palsrok, Sibley; 6. Marcus Fagan, Adair; 7. Tom Brumlic, Denmark, Wis.
Heat 13 — 1. Jim Lynch, Kahoka, Mo.; 2. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 3. Les (Bo) Lundquist, Sioux City; 4. Shawn Havel, Algoma, Wis; 5. Caleb Crenshaw, Fort Worth, Texas; 6. Matt Deaton, Newton; 7. Jake Ludeking, Decorah.
Heat 14 — 1. Jeff McCollum, Mankato, Minn.; 2. Michael Pepper, Lakin, Kan.; 3. Jeff Holstein, New Ulm, Minn.; 4. Jason Ward, Sioux City; 5. Chad Palmer, Renwick; 6. George Motto, Saint Peter, Minn.; 7. Randy Killen, Des Moines.
Heat 15 — 1. Casey Jones, Sioux City; 2. Jim Hendricks, Council Rocks; 3. Wayne Gifford, Boone; 4. Terry Pruitt, Dexter; 5. Justin Jacobsen, Black Creek, Wis; 6. Lance Deal, Fort Dodge; 7. Jeff Whiting, Gothenburg, Neb..
Heat 16 — 1. Ben Walding, Des Moines; 2. Robert Stofer, Jefferson; 3. Troy Woelber, Hull; 4. Ryan Leeman, Randall; 5. Josh Daniels, Carlisle; 6. Gary Bass, Des Moines; 7. Mike Goldsberry, Runnells.
Heat 17 — 1. Justin Temeyer, Independence; 2. William Wade, San Angelo, Texas; 3. Bob Hoing, Overton, Neb.; 4. Todd Gereau, Sioux City; 5. Casey Greubel, Lacona; 6. Jeff Deal, Fort Dodge; 7. Nathan Wood, Sigourney.
Heat 18 — 1. Rodney Richards, Madrid; 2. Dennis Bissonnette, Hammond, La.; 3. Brad Whitney, Trenton, Mo.; 4. Kevin Opheim, Mason City; 5. Carbie McClearen, Seminole, Texas; 6. Dennis Plain, Sac City; 7. Kevin Flock, Muskogee, Okla..
Heat 19 — 1. Matthew West, Kellerton; 2. Scott Pippert, Elberon; 3. Kevin Rose, Waterloo; 4. Dave Moriarty, Jordan, Minn.; 5. Ty Hill, Dallas Center; 6. Shane Paris, Muscatine; 7. David Easterday, Riverdale, Neb..
Heat 20 — 1. Jake Masters, Graettinger; 2. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 3. Dean Wray, Jamesport, Mo.; 4. Bob Daniels, Des Moines; 5. Shay Curtin, Cresco; 6. Tony Schlei, Union Grove, Wis; 7. Michael Lang, Lamesa, Texas.

IMCA Modifieds

A-Main 01 — 1. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 2. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 3. Jeremy Mills, Garner; 4. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 5. Scott Davis, Boone; 6. Justin O’Brien, West Union; 7. Joel Rust, Grundy Center; 8. Racer Hulin, Laurel; 9. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 10. Ryan Ruter, Kanawha; 11. Clay Hale, Cameron, Mo.; 12. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 13. Danny Holt, Topeka, Kan.; 14. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 15. Ed Thomas, Waterloo; 16. Jeff Stephens, Arion; 17. Joel Bushore, Boone; 18. Mark Elliott, Webster City; 19. Nicholas Link, Rolla, Kan.; 20. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 21. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 22. Russ Reinwald, Juneau, Wis; 23. Travis Hatcher, Honey Creek; 24. Chad Melton, Springtown, Texas; 25. Terry Rentfro, Bettendorf; 26. Travis Hagen, Williston, N.D.; 27. Kody Scholpp;; 28. Travis Dickes, Madison, Neb.; 29. Jay Goosmann, Merrill; 30. Matthew Kiner, Aurora, Neb..
A-Main 02 — 1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Tyler Droste, Waterloo; 3. Adam Larson, Ankeny; 4. Adam Johnson, Independence; 5. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 6. Matthew Meinecke, Madrid; 7. Todd Shute, Des Moines; 8. Jesse Sobbing, Glenwood; 9. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 10. Tony Snyder, Readlyn; 11. Eric Dailey, Armstrong; 12. Mike Weikert, Jr., Muscatine; 13. Tyler Wilson, Krakow, Wis; 14. Justin Radcliff, China Spring, Texas; 15. Ryan Watnem, Humbolt; 16. Greg Elliott, Webster City; 17. Dennis Betzer, Central City; 18. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 19. Levi Nielsen, Mason City; 20. Alex Hanson, Northwood; 21. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 22. William Gould, Calera, Okla.; 23. John Logue, Jr., Boone; 24. Shay Woods, Humeston; 25. Bill Davis, Jr., Des Moines; 26. Kelly Lyons, Boone; 27. Eric Elliott, Boone; 28. Coty Albers, Wellsburg; 29. Austin Lucas, Cherokee; 30. Corey Lagroon, Salina, Kan..

B-Main 01 — 1. Dan Menk, Franklin, Minn.; 2. Josh Truman, Indianola; 3. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 4. Jay Marks, Bakersfield, Calif.; 5. Darin Duffy, Urbana; 6. Kyle Brown, State Center; 7. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; 8. Dean Abbey, Waco, Texas; 9. Keith White, Little River, Texas; 10. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 11. Mike VanGenderen, Newton; 12. Trent Loverude, New Ulm, Minn.; 13. David Schuster, Waterville, Minn.; 14. Cody Graham, Mesa, Ariz.; 15. Jerry Wren, Howard Lake, Minn.; 16. Jeff Emerson, Millsap, Texas; 17. Brandon Monson, Denison; 18. Tad Reutzel, Burt; 19. Anthony Roth, Columbus, Neb.; 20. Randy Dolberg, Mills, Wyo..
B-Main 02 — 1. Ron Pope, Mason City; 2. Clay Sellard, Ellis, Kan.; 3. Scott Hogan, Vinton; 4. Brandon Beckendorf, Danube, Minn.; 5. Cole Ferguson, Dexter; 6. Todd Stinehart, Waseca, Minn.; 7. J.P. Dowell, Killeen, Texas; 8. Wayne Johnson, Minot, N.D.; 9. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 10. Josh Long, Little Suamico, Wis; 11. Cayden Carter, Oskaloosa; 12. R J Merchant, Sioux City; 13. Robert Avery, Des Moines; 14. Chad Ten Naple, Sioux City; 15. Jared Hoefelman, Columbus, Neb.; 16. Devon Havlik, Iowa Falls; 17. Bryce Carey, Nashua; 18. Joshua Meyer, Fairmont, Minn.; 19. Kyle Ligenza, Columbus, Neb.; 20. Michael Ables, Caddo, Okla..
B-Main 03 — 1. Ronn Lauritzen, Jesup; 2. Robert Hellebust, Minot, N.D.; 3. Justin Auringer, Waterloo; 4. Kelly Shryock, Fertile; 5. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 6. Mike Hagen, Williston, N.D.; 7. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 8. Jeff Waterman, Quincy, Ill.; 9. Jamie Anderson, Mason City; 10. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 11. James Tebon, Algoma, Wis; 12. Jim Thies, Mapleton; 13. Chad Estes, Troy, Texas; 14. Brandon Leeman, Roland; 15. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 16. Rich Lewerke, Mason City; 17. Jim Lynch, Bloomfield; 18. Joren Boyce, Minot, N.D.; 19. Tyler Smith, Gibbon, Neb.; 20. Steve Reynolds, Springfield, S.D..
B-Main 04 — 1. Mason Big Eagle, Manor, Sk; 2. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 3. Greg Gretz, Athelstane, Wis; 4. Drew Christianson, Minot, N.D.; 5. Greg Taylor, Sioux City; 6. Joe Spillman, Marble Falls, Texas; 7. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 8. Tom Berry, Jr., Medford, Ore.; 9. Michael Albertsen, Audubon; 10. Chris Fleming, Union Springs, N.Y.; 11. Jason Wolla, Ray, N.D.; 12. Matt Bonine, Onawa; 13. Daniell Loggins, Sioux City; 14. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 15. Tony Hilgenberg, Waukee; 16. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 17. Chris Derenne, Luxemburg, Wis; 18. Duane Rogers, Imperial, Calif.; 19. Brian Knoell, Falun, Kan.; 20. David Pries, Medaryville, Ind..
B-Main 05 — 1. Eddie Kirchoff, Gillette, Wyo.; 2. Tate Cole, Fort Gibson, Okla.; 3. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 4. Andy Obertello, Hollister, Calif.; 5. Clint Wendel, Mason City; 6. Cody Leonard, Sinton, Texas; 7. Caleb Stone, Lovington, N.M; 8. Stephen Streeter, Madera, Calif.; 9. Brian Efkamp, Ankeny; 10. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 11. Buck Reid, Sheridan, Ark.; 12. Kenneth Buck, Canton, Pa.; 13. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 14. Jett Big Eagle, Manor, SK; 15. Shane Hiatt, Rising City, Neb.; 16. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 17. Jonathan Snyder, Ames; 18. Dustin Smith, Lake City; 19. Steven Glenn, Hamilton, Mo.; 20. Nate Zimmerman, Janesville, Minn..
B-Main 06 — 1. Jeremy Kuykendall, Little Rock, Ark.; 2. Jim Cole, Sioux City; 3. Russ Dickerson, Boone; 4. Dustin Kraklio, Durant; 5. Jason Snyder, Dunkerton; 6. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 7. Ben Ketteman, Pflugerville, Texas; 8. Jeff Dolphin, Britt; 9. Loren Pesicka, Jr., Burt; 10. Jason Morehouse, Evansdale; 11. Mat Stallbaumer, Tecumseh, Kan.; 12. Brian Schmitt, Wall Lake; 13. Chase Hansen, Myton, Utah; 14. Tim Watts, Beloit, Kan.; 15. Austin Wonch, Stanton, Mich.; 16. Randy Artz, Battle Mountain, Nev.; 17. Sam Cox, Lewisville, Texas; 18. Blake Peeler, Trimble, Mo.; 19. Charley Brown, Maxwell, Neb.; 20. Randy Havlik, Madrid.

Heat 01 — 1. Jay Goosmann, Merrill; 2. Travis Dickes, Madison, Neb.; 3. Tim Pessek, Hutchinson, Minn.; 4. Jay Marks, Bakersfield, Calif.; 5. Cody Graham, Mesa, Ariz.; 6. Trent Loverude, New Ulm, Minn.; 7. Darin Leonard, Sinton, Texas; 8. Terrance Prochaska, Mason City; 9. Scott Simatovich, State Center.
Heat 02 — 1. Russ Reinwald, Juneau, Wis; 2. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 3. Dan Menk, Franklin, Minn.; 4. Darin Duffy, Urbana; 5. Dean Abbey, Waco, Texas; 6. David Schuster, Waterville, Minn.; 7. David Goode, Copperas Cove, Texas; 8. Chad Porter, Madison Lake, Minn.; 9. Shane DeMey, Dennison.
Heat 03 — 1. Johnny Whitman, De Pere, Wis; 2. Drew Armstrong, Alexander, Ark.; 3. Jeff Emerson, Millsap, Texas; 4. Kyle Brown, State Center; 5. Brandon Monson, Denison; 6. Jerry Wren, Howard Lake, Minn.; 7. Brandon Jessen, Emerson, Neb.; 8. KC Kubichek, Winnemucca, Nev.; 9. Jacob Anson, Albion, Neb..
Heat 04 — 1. Travis Hatcher, Honey Creek; 2. Joel Bushore, Boone; 3. Josh Truman, Indianola; 4. Tyler Prochaska, Iowa Falls; 5. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; 6. Anthony Roth, Columbus, Neb.; 7. Randy Wilson, Wichita, Kan.; 8. Jerry Frydrych, Austin, Texas; 9. Andrew Timm, Mankato, Minn..
Heat 05 — 1. Ed Thomas, Waterloo; 2. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 3. Keith White, Little River, Texas; 4. Tad Reutzel, Burt; 5. Randy Dolberg, Mills, Wyo.; 6. Mike VanGenderen, Newton; 7. Todd Ligenza, Columbus, Neb.; 8. Josh Sherbon, Cedar Falls; 9. Garry Hall, Rochester, Minn..
Heat 06 — 1. Justin O’Brien, West Union; 2. Joel Rust, Grundy Center; 3. Clay Sellard, Ellis, Kan.; 4. Todd Stinehart, Waseca, Minn.; 5. Bryce Carey, Nashua; 6. Josh Long, Little Suamico, Wis; 7. Chad Wernette, Sheridan, Mich.; 8. Kent Croskey, Polk City; 9. Brody Bowser, Stanton, Mich..
Heat 07 — 1. Travis Hagen, Williston, N.D.; 2. Ryan Ruter, Kanawha; 3. Ron Pope, Mason City; 4. Wayne Johnson, Minot, N.D.; 5. Chad Ten Naple, Sioux City; 6. Jared Hoefelman, Columbus, Neb.; 7. Mike McCarthy, Hutto, Texas; 8. Jesse Hoeft, Forest City; 9. Lloyd Henderson, Bouton.
Heat 08 — 1. Mark Elliott, Webster City; 2. Racer Hulin, Laurel; 3. Cole Ferguson, Dexter; 4. Jesse Richter, Great Bend, Kan.; 5. Robert Avery, Des Moines; 6. R J Merchant, Sioux City; 7. Jamie Johnson, Waterloo; 8. Jacob Murray, Hartford; 9. Jimmy Gustin, Marshalltown.
Heat 09 — 1. Clay Hale, Cameron, Mo.; 2. Jeff Stephens, Arion; 3. Scott Hogan, Vinton; 4. Devon Havlik, Iowa Falls; 5. Cayden Carter, Oskaloosa; 6. Michael Ables, Caddo, Okla.; 7. Mark Griffin, Canton, Pa.; 8. Jason Murray, Hartford; 9. Chris Abelson, Sioux City.
Heat 10 — 1. Tim Czarneski, Denmark, Wis; 2. Chad Melton, Springtown, Texas; 3. Brandon Beckendorf, Danube, Minn.; 4. J.P. Dowell, Killeen, Texas; 5. Joshua Meyer, Fairmont, Minn.; 6. Kyle Ligenza, Columbus, Neb.; 7. Robert Jenning, Slater; 8. Weylin Bruneau, Sioux City; 9. J.J. Scott, Iowa City.

Heat 11 — 1. Danny Holt, Topeka, Kan.; 2. Nicholas Link, Rolla, Kan.; 3. Ronn Lauritzen, Jesup; 4. Kelly Shryock,
Fertile; 5. Tony Wedelstadt, Fremont, Wis; 6. Rich Lewerke, Mason City; 7. Mike Petersilie, Hoisington, Kan.; 8. Lance Mari, El Centro, Calif.; 9. Jimmy Hale Jr., Crystal, Mich..
Heat 12 — 1. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 2. Terry Rentfro, Bettendorf; 3. Robert Hellebust, Minot, N.D.; 4. Jim Lynch, Bloomfield; 5. Jeff Waterman, Quincy, Ill.; 6. James Tebon, Algoma, Wis; 7. Jeff Streeter, Madera, Calif.; 8. Tyler Limoges, Redwood Falls, Minn.; 9. Larry Hall, Rochester, Minn..
Heat 13 — 1. Matthew Kiner, Aurora, Neb.; 2. Jeremy Mills, Garner; 3. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 4. Mike Hagen, Williston, N.D.; 5. Tyler Smith, Gibbon, Neb.; 6. Steve Reynolds, Springfield, S.D.; 7. Scott Olson, Blairsburg; 8. Chase Allen, Midlothian, Texas; 9. Steve Reetz, Arcadia.
Heat 14 — 1. Scott Davis, Boone; 2. Kody Scholpp;; 3. Jamie Anderson, Mason City; 4. Joren Boyce, Minot, N.D.; 5. Chad Estes, Troy, Texas; 6. Brandon Leeman, Roland; 7. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 8. Taimon Wehr, Harlan.
Heat 15 — 1. Sean Jerovetz, Sobieski, Wis; 2. Jeremy Christians, Horicon, Wis; 3. Justin Auringer, Waterloo; 4. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 5. Jim Thies, Mapleton; 6. Cory Sample, Winnemucca, Nev.; 7. Eric Sinness, Williston, N.D.; 8. Mikey Bell, Quitman, Ark..
Heat 16 — 1. Matthew Meinecke, Madrid; 2. Tyler Wilson, Krakow, Wis; 3. Mason Big Eagle, Manor, Sk; 4. Joe Spillman, Marble Falls, Texas; 5. Daniell Loggins, Sioux City; 6. David Pries, Medaryville, Ind.; 7. Chance Saffran, Hopkinton; 8. Tyler Madigan, Peosta.
Heat 17 — 1. Dennis Betzer, Central City; 2. A.J. Ward, Ionia, Mich.; 3. Chris Derenne, Luxemburg, Wis; 4. Wayne Graybeal, Springfield, Mo.; 5. Michael Albertsen, Audubon; 6. Duane Rogers, Imperial, Calif.; 7. David Brown, Kellogg; 8. Cullen Thompson, Hermann, Mo..
Heat 18 — 1. Corey Lagroon, Salina, Kan.; 2. Levi Nielsen, Mason City; 3. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 4. Drew Christianson, Minot, N.D.; 5. Matt Bonine, Onawa; 6. Jeff Taylor, Cave City, Ark.; 7. Brint Hartwick, Quitman, Ark.; 8. Terry Berg Jr, S. Sioux City, Neb.; 9. Eric Center, Mesa, Ariz..
Heat 19 — 1. Mike Weikert, Jr., Muscatine; 2. John Logue, Jr., Boone; 3. Greg Gretz, Athelstane, Wis; 4. Ricky Stephan, S. Sioux City, Neb.; 5. Tony Hilgenberg, Waukee; 6. Jason Wolla, Ray, N.D.; 7. Paul Jones, Jr., Casper, Wyo.; 8. Terry Johnson, Waterloo.
Heat 20 — 1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Eric Elliott, Boone; 3. Greg Taylor, Sioux City; 4. Tom Berry, Jr., Medford, Ore.; 5. Brian Knoell, Falun, Kan.; 6. Chris Fleming, Union Springs, N.Y.; 7. Wade Cross, Phillips, Neb.; 8. Joe German, Aberdeen, Wash..

Heat 21 — 1. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 2. Greg Elliott, Webster City; 3. Andy Obertello, Hollister, Calif.; 4. Clint Wendel, Mason City; 5. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn.; 6. Jett Big Eagle, Manor, SK; 7. Jim Peeler, Milan, Mo.; 8. Leon Wilson, Hopkinton.
Heat 22 — 1. Regan Tafoya, Farmington, N.M; 2. Austin Lucas, Cherokee; 3. Shane Hiatt, Rising City, Neb.; 4. Tate Cole, Fort Gibson, Okla.; 5. Stephen Streeter, Madera, Calif.; 6. Kenneth Buck, Canton, Pa.; 7. Bob Moore, Sioux City; 8. Colton Osborn, Lexington, Neb..
Heat 23 — 1. Shay Woods, Humeston; 2. Jesse Sobbing, Glenwood; 3. Jay Steffens, North Platte, Neb.; 4. Jason Noll, Peoria, Ariz.; 5. Steven Glenn, Hamilton, Mo.; 6. Buck Reid, Sheridan, Ark.; 7. Kyle Kudick, Two Rivers, Wis; 8. Bill Pittaway, Corpus Christi, Texas.
Heat 24 — 1. Adam Johnson, Independence; 2. Tyler Droste, Waterloo; 3. Cody Leonard, Sinton, Texas; 4. Caleb Stone, Lovington, N.M; 5. Larry Sutton, Beloit, Kan.; 6. Jonathan Snyder, Ames; 7. Mitch Keeter, Webb City, Mo.; 8. Zach Rawlins, Kellogg.
Heat 25 — 1. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 2. Kelly Lyons, Boone; 3. Eddie Kirchoff, Gillette, Wyo.; 4. Brian Efkamp, Ankeny; 5. Dustin Smith, Lake City; 6. Nate Zimmerman, Janesville, Minn.; 7. Ed Kirchoff, Gillette, Wyo.; 8. Dustin Larson, Worthington, Minn..
Heat 26 — 1. Ryan Watnem, Humbolt; 2. Todd Shute, Des Moines; 3. Dustin Kraklio, Durant; 4. Ben Ketteman, Pflugerville, Texas; 5. Austin Wonch, Stanton, Mich.; 6. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 7. Jason Schneiders, Sioux City; 8. Rob Charapata, Oconto, Wis.
Heat 27 — 1. Adam Larson, Ankeny; 2. Eric Dailey, Armstrong; 3. Jeremy Kuykendall, Little Rock, Ark.; 4. Jason Snyder, Dunkerton; 5. Randy Havlik, Madrid; 6. Randy Artz, Battle Mountain, Nev.; 7. Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; 8. Larry Hood, Bakersfield, Calif..
Heat 28 — 1. Bill Davis, Jr., Des Moines; 2. Tony Snyder, Readlyn; 3. Jeff Dolphin, Britt; 4. Loren Pesicka, Jr., Burt; 5. Blake Peeler, Trimble, Mo.; 6. Sam Cox, Lewisville, Texas; 7. Craig Reetz, Dunlap; 8. Brian Calhoon, Beloit, Kan..
Heat 29 — 1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Alex Hanson, Northwood; 3. Jim Cole, Sioux City; 4. Charley Brown, Maxwell, Neb.; 5. Mat Stallbaumer, Tecumseh, Kan.; 6. Chase Hansen, Myton, Utah; 7. Shawn Bearce, Sioux City; 8. Cody Gearhart, Turpin, Okla..
Heat 30 — 1. Justin Radcliff, China Spring, Texas; 2. Coty Albers, Wellsburg; 3. Russ Dickerson, Boone; 4. Jason Morehouse, Evansdale; 5. Brian Schmitt, Wall Lake; 6. Tim Watts, Beloit, Kan.; 7. Kurt Moeding, Mason City; 8. Tony Cox, Boone.