Southern SportMod Nationals underway at HO’T

downloadWACO, Texas (Sept. 6) – George Egbert, Jake Upchurch, and Dean Abbey took the top three spots in Friday’s qualifying feature at the Southern SportMod Nationals, at Heart O’ Texas Speed­way.

Twelve previous feature winners earned starting positions in the All Star Invitational race that will kick off Saturday’s program.

The Sprint Series of Texas and Winged Mini Sprints, A Class and Restrictors, will also be on the card on night two of the ninth annual event.

Gates open at 6 p.m. and racing starts at 8 p.m.

Results

Qualifying feature – 1. George Egbert, Belton; 2. Jake Upchurch, Grand Prairie; 3. Dean Abbey, Waco; 4. Jon White Jr., Red Oak; 5. Kevin Rutherford, Flower Mound; 6. Chris Coburn, Robin­son; 7. Jarrett Roberts, Temple; 8. Justin Shaw, Sweetwater; 9. Brian Walker, Bruceville; 10. Cody Leonard, Sinton; 11. Keith McCullough, Denison; 12. Don Painter, Austin; 13. Tim McDon­ald, Keller; 14. Gary Fox, Joshua; 15. Kenny Ware, Belton; 16. Wes Cummings, Joshua; 17. Ja­cob Pirkle, Venus; 18. Alex Hickham, Conroe; 19. Albert McCall, Ennis; 20. Ted Thomas, Post; 21. Terry Buzbee, Waco; 22. Johnny Torres, San Antonio; 23. Adam Schwarz, Waco; 24. Sidney Kiphen, Gatesville.

1st heat – 1. Kiphen; 2. White; 3. Fox; 4. Cogburn; 5. James Blaylock, Altus, Okla.; 6. Mitchell Wachsmann, West; 7. Shane Priddy, Abilene; 8. Aaron Browning, West.

2nd heat – 1. Ware; 2. McDonald; 3. Chad Hughes, Odessa; 4. Walker; 5. Rickey Morris, Den­ison; 6. Jay Coone, Burleson; 7. George Egbert III, Salado; 8. D.L. Faulkner, San Antonio.

3rd heat – 1. Rutherford; 2. McCall; 3. Cummings; 4. Hickham; 5. Painter; 6. Torres; 7. Cody Shaw, Speegleville; 8. Scott Bradley, Belton.

4th heat – 1. Thomas; 2. Upchurch; 3. Justin Shaw; 4. Pirkle; 5. Dean Abbey; 6. Randy Doyle, Killeen; 7. Shane Helton, Artesia, N.M.; 8. Brandon Blaylock, Pflugerville.

5th heat – 1. Roberts; 2. Jeff Shepperd, Elm Mott; 3. Leonard; 4. Michael McCullough, Denison; 5. John Freeman, Runaway Bay; 6. Schwarz; 7. Chris Cox, Thornton; 8. James Holder, China Spring.

6th heat – 1. Buzbee; 2. George Egbert; 3. Austin Theiss, Hockley; 4. Keith McCullough; 5. Greg Frazer, Joshua; 6. Jeffrey Abbey, Comanche; 7. James Guyton, Moody.

1st “B” feature – 1. Pirkle; 2. Justin Shaw; 3. Dean Abbey; 4. Fox; 5. Cogburn; 6. Doyle; 7. Wachs­mann; 8. James Blaylock; 9. Browning; 10. Priddy; 11. Helton; 12. Brandon Blaylock.

2nd “B” feature – 1. Walker; 2. Holder; 3. Leonard; 4. Schwarz; 5. Coone; 6. Michael McCullough; 7. Hughes; 8. Cox; 9. Morris; 10. Freeman; 11. George Egbert III.

3rd “B” feature – 1. Hickham; 2. Keith McCullough; 3. Torres; 4. Cummings; 5. Painter; 6. Frazer; 7. Jeffrey Abbey; 8. Faulkner; 9. Bradley; 10. Theiss; 11. Guyton; 12. Cody Shaw.

All Star Invitational Heats

1st heat – 1. Egbert; 2. Michael McCullough; 3. Upchurch; 4. Cogburn; 5. Abbey; 6. Blaylock; 7. Pirkle; 8. Priddy.
2nd heat – 1. Shaw; 2. Fox; 3. Torres; 4. Doyle; 5. Kiphen; 6. Thomas; 7. Kevin Rutherford; 8. Holder; 9. Coone.